Firefox 12 na chwilę przed wydaniem. Co oferuje?

Po kilku tygodniach testów Mozilla udostępni dzisiaj oficjalnie po południu nową stabilną wersję przeglądarki Firefox o numerze 12. Fundacja podkreśla, że szczególnie dużo pracy włożyła w usprawnienie procesu aktualizacji.


Dzisiaj po południu nowa wersja Firefoksa przejdzie do kanału Release. Wraz z nią internauci otrzymają m.in uproszczony proces aktualizacji i ponad 85 usprawnień narzędzi deweloperskich.

Uproszczony proces aktualizacji

Mozilla podkreśla, że włożyła dużo pracy w usprawnienie aktualizacji Firefoksa w przypadku użytkowników korzystających z komputerów z systemem Windows. Proces ten został uproszczony poprzez usunięcie wyskakującego okna dialogowego User Account Control (UAC).

Oznacza to, że jeżeli użytkownik udzieli Firefoksowi wyraźnego pozwolenia podczas pierwszej instalacji, nie będzie już musiał powtarzać tego kroku podczas kolejnych aktualizacji.

Dziesiątki usprawnień deweloperskich

Nowy "lisek" został również wzbogacony w ponad 85 usprawnień narzędzi deweloperskich. Wybrane przykłady:

- nie trzeba już ponownie ładować witryny, aby wyświetlić wiadomości w konsoli WWW

- Brudnopis doczekał się "Znajdź" i "Przeskocz do linii"

Inne zmiany

Firefox 12 to również m.in. następujące zmiany:

- ulepszona obsługa CSS

- poprawiona wydajność działania WebGL w systemie OS X

- obsługa mechanizmu "przeciągnij i upuść" w oknie pobierania

- nowe kontrolki dla multimediów odtwarzanych na stronach internetowych

Zmiany w kanałach

Przejście jednej wersji Firefoksa do kanału Release oznacza zmianę kanałów także w przypadku innych wersji. Plan ich wydań przedstawia poniższa tabela:

Koniec z Windows 2000

Warto przypomnieć, że Firefox 12 to także ostatnia wersja przeglądarki internetowej, z której będą mogli skorzystać właściciele komputerów z systemami operacyjnymi Windows 2000 oraz Windows XP bez Service Packa 2.

Pobierz

W związku z tym, że Mozilla udostępniła na swoich serwerach nową finalną wersję "liska" przed jej oficjalnym wydaniem, możecie ją już pobrać z naszego serwera.