Firefox 19 oferuje wbudowany czytnik PDF. Powinno być bezpieczniej

Mozilla udostępniając najnowszą wersję Firefoksa o numerze 19 zdecydowała się na wbudowanie w niego czytnika PDF. Dzięki temu nie trzeba już instalować dodatkowych wtyczek takich jak Adobe Reader.

Najczęstszą przyczyną ataków na komputery internautów są luki występujące w zewnętrznych wtyczkach takich jak Adobe Reader, Adobe Flash czy Java JRE firmy Oracle. Jak już dzisiaj miałam okazję pisać, przekonali się o tym niedawno tacy giganci jak Twitter, Facebook i Apple.

Aby zmniejszyć ryzyko zainfekowania komputera Mozilla już jakiś czas temu zainteresowała się wykorzystaniem czytnika PDF.js (jego projekt powstał już w 2011 roku; do odczytu dokumentu wykorzystuje JavaScript oraz HTML5 API), który pozwala na przeglądanie PDF-ów bezpośrednio w przeglądarce, bez potrzeby korzystania z zewnętrznego oprogramowania. Rozwiązanie to umożliwia też szybsze reagowanie na niebezpieczeństwo poprzez wydanie odpowiedniej aktualizacji.

Czytnik PDF miał pojawić się już w becie Firefoksa 18 ostatecznie jednak nie znajdując miejsca w wersji finalnej przeglądarki. Po dopracowaniu kodu pojawił się jednak w udostępnionym dzisiaj Firefoksie 19, który dodatkowo w porównaniu do poprzednika zapewnia lepsze wsparcie dodatkowych elementów HTML 5 oraz poprawia 13 błędów, z których 10 określonych zostało jako krytyczne.

Pobierz Firefox 19