Firefox - 20% w Europie?

Z przeglądarki Firefox korzysta już ponad 20% europejskich internautów - wynika z danych przedstawionych przez francuską firmę analityczną XiTi. Z jej raportu dowiadujemy się również, że z Firefoksa najchętniej korzystają Finowie, Słoweńcy i Niemcy. Problem jednak w tym, że zdaniem przedstawicieli Mozilla Foundation, informacje XiTi nie oddają prawdziwego obrazu rynku przeglądarek.

XiTi przygotowuje swoje analizy na podstawie danych z 32,5 mln monitorowanych przez nią stron internetowych. Ostatnia analiza przygotowana została 8 stycznia - w niedzielę. Wynika z niej, że z Firefoksa korzysta ok. 20% europejskich użytkowników Internetu. Open-source'owa przeglądarka najpopularniejsza jest w Finlandii, Słowenii oraz Niemczech - w krajach tych korzysta z niej odpowiednio 38, 36 i 30% internautów. Najmniejszą popularnością Firefox cieszy się w Wielkiej Brytanii (tam korzysta z niego jedynie 10,9% użytkowników Sieci) oraz we Włoszech (ok. 8,6%).

Dane przedstawione przez francuską firmę są dość zaskakujące - pod koniec ubiegłego roku firma OneStat.com informowała, że Firefox wreszcie zdołał przekroczyć "magiczną" granicę 10% udziału w rynku. I raczej nic nie zapowiadało tak gwałtownego zwiększenia się liczby użytkowników Firefoksa. Wątpliwości te zgłosili nawet przedstawiciele Mozilla Foundation...

Wydaje się jednak, że Tristan Nitot, szef europejskiego oddziału MF, znalazł wytłumaczenie - jego zdaniem zawyżenie wyników Firefoksa wynika z tego, że pracownicy XiTi swoją analizę przygotowali w niedzielę. Nitot zwraca uwagę, że liczba użytkowników Firefoksa rośnie w weekendy, ponieważ w ciągu tygodniu wielu z nich jest zmuszonych do korzystania w pracy z Internet Explorera (zdaniem przedstawiciela Mozilla Foundation, wynika to z konserwatyzmu wielkich korporacji). Dlatego też raport, który opiera się na danych z tylko jednego dnia nie oddaje, jego zdaniem, prawdziwego obrazu rynku.

Z danych serwisuhttp://Ranking.pl wynika, że z Firefoksa w grudniu korzystało średnio 15,3% polskich internautów.

Więcej informacji: XiTi.