Firefox 3.0.19 będzie ostatni

Zaplanowane na koniec marca wydanie przeglądarki internetowej Firefox o numerze 3.0.19 będzie ostatnim, jakie planowane jest dla wersji 3.0 tego programu.

Firefox 3.0 starzeje się i Mozilla zachęca użytkowników do używania jego nowszej wersji, 3.6. Robi to skutecznie - zgodnie z danymi przedstawionymi przez serwis Ranking.pl, dotyczącymi przeglądarek "używanych przez internautów łączących się z obszaru Polski z polskimi witrynami", na cały udział grupy Firefox w rynku przeglądarek, 18,5 % przypada na wersję 3.0.x (dane za okres 8 - 14 marca).

Udział ten systematycznie maleje, 2 tygodnie wcześniej wynosił 19,14 %.

Cykl życiowy Firefoksa 3.0 i tak został przedłużony - początkowo producent zamierzał zakończyć aktualizowanie tej wersji przeglądarki w styczniu br. Termin ten jednak przesunięto w związku z opóźnieniem premiery Firefoksa 3.6.

Firefox 3.6 wyposażony jest w moduł wykrywający nieaktualne wtyczki, informujący o konieczności aktualizacji m.in. Adobe Flasha, RealPlayera, QuickTime'a, Silverlighta, Shockwave'a czy Javy. Oferuje też funkcję rozpoznawania aktualnego położenia urządzenia przenośnego i dostosowywania wyglądu wyświetlanej strony do orientacji ekranu. Przeglądarkę można pobrać z działu Programy PCWorld.pl.

Firefox 3.0.19 ukaże się 30 marca. Tego samego dnia planowane są premiery wersji 3.5.9 oraz 3.6.2 tej aplikacji.