Firefox 3.1 beta 1 do pobrania. Pierwsze spojrzenie

Mozilla poinformowała, że udostępniła właśnie nową wersję swojej przeglądarki Firefox oznaczonej numerem 3.1 beta 1. Głównym celem twórców w tej wersji jest znaczne ulepszenie interfejsu użytkownika, dodanie nowych funkcji oraz wprowadzenie jeszcze lepszej obsługi najnowszych standardów implementowanych na stronach www.

Mozilla udostępniła już w sieci najnowszą wersję przeglądarki Firefox o oznaczeniu 3.1 beta 1. Aplikację można już pobrać z naszego serwisu: Mozilla Firefox 3.1 beta 1.

TraceMonkey

Najważniejszą nowością jest nowy silnik do JavaScriptów TraceMonkey, który według Fundacji ma być znacznie szybszy niż ten zastosowany w . Mimo iż wciąż będzie on odstawał wydajnością od silnika Squirrelfish Extreme Apple'a, to jego twórcy zapewniają, że TraceMonkey wciąż ma przed sobą ogromne możliwości jeśli chodzi o dalszy wzrost optymalizacji i wydajności. Chociaż jego aktualna wersja oznaczona jest jako beta 1, to jednak domyślnie jest on wyłączony. Aby to zmienić, należy zmienić w ustawieniach about:config ustalić wartość ciągu 'javascript.options.jit.content' na true.

Geolokalizacja W3C:

Kolejna nowość to implementacja specyfikacji geolokacyjnej W3C, która ma pozwolić aplikacjom webowym na określenie geograficznego położenia użytkownika z wykorzystaniem zwykłego API w JavaScripcie. Dane udostępnianie przez lokalne sieci WiFi mają być porównywane z informacjami zawartymi w ogólnoświatowej bazie danych. Dzięki temu możliwe będzie personalizowanie informacji wyświetlanych użytkownikowi np. tylko do tych związanych z jego okolicą.

Inne dodatki:

Nowa wersja Firefoksa zawiera również kilka innych udoskonaleń, które były oczekiwane przez użytkowników poprzednich wersji, m.in. nowy sposób zachowywania się przełącznika tabów oraz jego nowego wyglądu zawierającego miniaturki wczytanych stron. Ulepszeniu uległa również obsługa elementów wideo HTML 5, który teraz umożliwi przeglądarce natywną obsługę klipów wideo.

Mozilla cały czas pracuje nad nowymi funkcjami swojej przeglądarki, które niestety nie znalazły się, zgodnie z zapowiedziami, w aktualnej wersji. W kolejnych wersjach możemy się zatem spodziewać m.in. trybu prywatnego, znanego już z przeglądarki Chrome.