Firefox 3.1 i Firefox 4 - najnowsze doniesienia z frontu

Na grupie dyskusyjnej mozilla.dev.planning pojawiła się wypowiedź Mike'a Schroepfera, jednego z wiceprezesów Mozilli. Opowiedział on o funkcjach, które pojawią się w następcy Mozilli Firefox 3 - czyli w Firefoksie 3.1. Zdradził też kilka terminów dotyczących następnych wersji przeglądarek WWW.

Z opublikowanego szkicu dotyczącego planów Mozilli wynika, że kolejne wydania Firefoksa 2 przestaną się pojawiać mniej więcej 6 miesięcy po udostępnieniu Mozilli Firefox 3. W tym samym czasie ma zostać udostępniony Firefox 3.1 - jeśli więc przyjąć, że premiera wydania trzeciego nastąpi w czerwcu, edycja 3.1 powinna pojawić się najdalej w grudniu 2008 roku.

W Firefoksie 3.1 będzie sporo funkcji, które pierwotnie miały wejść do wersji 3.0, ale które ostatecznie wycofano jako "nie do końca gotowe", choć prace nad nimi miały się ku końcowi. Wśród nich Schroepfer wymienia usprawnienia w obsłudze XHR (XMLHttpRequest), powiązanie JSON (JavaScript Object Notation) z DOM bezpośrednio w silniku przeglądarki, dodatkowe poprawki związane z wydajnością i kompatybilnością itp.

Jak pisze wiceprezes Mozilli, to właśnie chęć udostępnienia nowinek sprawiła, że jeszcze w tym roku pojawi się drugie istotne wydanie aplikacji. Firefox 3.1 ma wykorzystywać silnik Gecko 1.9.1 - przypomnijmy, że wersja 2.0 pojawi się dopiero w Firefoksie 4.

Firefox 4

Firefox 4 zostanie oparty na platformie Mozilla2. Z oczywistych powodów trudno przewidzieć datę premiery przeglądarki, ale Schroepfer postuluje, że może być to (druga) połowa 2009 roku. Co ciekawe, prace nad platformą trwają już od ponad 8 miesięcy.

Dodatkowe informacje: "Firefox 3 - król przeglądarek"

Źródło: "What's next after Firefox 3 and Gecko 1.9?"