Firefox 3.5.4: 11 krytycznych dziur załatanych

Wraz z nową wersją przeglądarki oznaczoną jako 3.5.4 Mozilla załatała aż 16 niebezpiecznych dziur, z czego 11 miało status krytycznych. Aktualizacja jest już dostępna.

Krytyczne błędy były zlokalizowane w różnych komponentach przeglądarki, m.in. silniku przeglądarki, silniku JavaScript czy bibliotekach pochodzących od innych producentów.

Poprawki wydano także dla przeglądarki w wersji 3.0, która została opublikowana latem 2008 r. Przygotowano tutaj dziewięć poprawek, z czego jedynie cztery były krytyczne.

***

Pobierz:

Firefox 3.5.4 dla Windows (wersja polska)

Firefox 3.5.4 dla Windows (wersja angielska)

Firefox 3.5.4 dla Linuksa

Firefox 3.5.4 dla MacOS

***

Różnica w liczbie łat przeznaczonych dla obu wersji przeglądarek wynikała z faktu, że część dziur występowała tylko w Firefoksie 3.5. Tak było np. z wykrytymi błędami związanymi z silnikiem JavaScript Trace Monkey, który pojawił się dopiero w wersji 3.5.

Mozilla zaleca wyłączenie JavaScriptu tym użytkownikom, którzy nie zamierzają aktualizować Firefoksa. Tylko jedna z czterech poprawek przeznaczonych dla silnika przeglądarki dotyczy Firefoksa 3.0.

Poprawki bezpieczeństwa pojawiły się tuż przed wydaniem beta wersji Firefoksa oznaczonej jako 3.6. Pierwotnie miała się ona ukazać 14 października. Jednak wykryte w programie błędy sprawiły, że przesunięto datę jej publikacji. Bezpośrednim powodem opóźnienia był błąd związany z funkcjonowaniem Firefoksa w systemie Windows 7.

W Firefoksie 3.6 pojawi się m.in. funkcja umożliwiająca rozpoznanie aktualnego położenia komputera przenośnego, co umożliwi dostosowanie wyglądu wyświetlanej strony. Prócz tego zapowiedziano optymalizację silnika TraceMonkey obsługującego JavaScript oraz poprawienie mechanizmu przywracania sesji.

Według danych Net Applications, we wrześniu 2009 Firefox miał blisko 24 proc. udział w rynku przeglądarek na świecie. Na polskim rynku zdecydowanie przoduje wśród najchętniej używanych przeglądarek. Według danych Ranking.pl, korzysta z niego prawie 50 proc. użytkowników wszystkich przeglądarek.

Firefox: plus 30 mln użytkowników w 3 miesiące


Zobacz również