Firefox 3.6 Release Candidate 1 do pobrania

Opublikowany właśnie Firefox 3.6 Release Candidate 1 to być może ostatnie podejście Mozilli przed premierą finalnej wersji przeglądarki. W wersji RC poprawiono dostrzeżone błędy oraz wprowadzono zapowiadane wcześniej funkcje.

Wśród nowych funkcji przeglądarki znalazła się anonsowana w październiku ubiegłego roku funkcja orientacji w przestrzeni, działająca na urządzeniach wyposażonych w akcelerometry. Coraz częściej znajdują się one na wyposażeniu urządzeń przenośnych.

Firefox 3.6 Release Candidate 1 obsługuje m.in. nowe CSS, DOM i HTML 5 a także pełnoekranowe natywne wideo. Poprawiono także szybkość działania silnika JavaScriptu.

Zobacz również:

  • Firefox - historia aktualizacji [19.07.2021]
  • Windows 11 usuwa Internet Explorera

Ważną funkcją nowej wersji aplikacji z punktu widzenia bezpieczeństwa jest mechanizm sprawdzający aktualność wtyczek zainstalowanych w przeglądarce. To właśnie niezaktualizowane ich wersje zawierające błędy były wykorzystywane przez cyberprzestępców do przeprowadzania ataków na komputery internautów.

W Firefoksie 3.6 RC wprowadzono też wsparcie dla nowego formatu czcionek Web Open Font Format (WOFF). Ich wprowadzanie zapowiedziano pod koniec ubiegłego roku. Dzięki wprowadzeniu WOFF, twórcy stron będą mogli korzystać z większej liczby fontów. Dotychczas przy projektowaniu stron, ze względu na restrykcyjne prawa do czcionek, mieli oni ograniczony ich wybór. Firefox w wersji 3.5 obsługiwał jedynie czcionki True Type i Open Type.

W najnowszą wersję przeglądarki Mozilli wbudowano też obsługę zmiany wyglądu aplikacji, dostępną za pomocą jednego kliknięcia (Personas). Na stronie Personas Gallery wystarczy najechać kursorem myszki na wybrany motyw, by zobaczyć, jak będzie wyglądać przeglądarka w nowej skórze. Kliknięcie motywu zatwierdza nowy wygląd.

Nowy Firefox nie obsługuje jeszcze wszystkich dodatków do przeglądarki. Obecnie kompatybilnych z wersją 3.6 jest około 75 % z nich.

Firefox drugi na rynku

Firefox, z którego w listopadzie 2009 r. korzystał już co czwarty internauta na świecie, w grudniu uzyskał wynik poniżej 25% - 24,6%. Według statystyk firmy In-Stat zmieniła się też kolejność na liście najpopularniejszych przeglądarek na świecie. Podczas, gdy pierwsze dwa miejsca nadal zajmują odpowiednio Internet Explorer oraz Firefox, trzecie przypadło Google Chrome. Na czwartą pozycję spadła aplikacja Apple’a - Safari.

Firefox 3.6 RC można pobrać z zasobów IDG. Na komputerach osób używających Firefoksa beta w wersji 3.6 informacja o dostępnej aktualizacji pojawi się automatycznie.