Firefox 3.6 - jest już trzecia beta

Mozilla opublikowała kolejną odsłonę swojej przeglądarki internetowej. W trzeciej becie Firefoksa 3.6 poprawiono ponad 80 błędów.

Od czasu pojawienia się poprzedniej wersji beta Firefoksa upłynęło zaledwie trzy dni. W tym czasie zespół Mozilli poprawił blisko 80 błędów, jakie ujawniono w przeglądarce.

W nowej wersji wprowadzono m.in. możliwość asynchronicznego uruchamiania skryptów, co umożliwia przyspieszenie ładowania się stron; mechanizm chroniący przed awarią aplikacji spowodowaną przez niezgodne z nią oprogramowanie; funkcję informującą użytkowników o zainstalowanych dodatkach, które są przestarzałe. W nowego Firefoksa wbudowano możliwość uruchamiania natywnego wideo w pełnym ekranie. Obecnie ponad połowa z tysięcy dodatków do Firefoksa jest zgodna z wersją 3.6.

Istotną zmianą jest wprowadzenie blokady folderu "Components". Do tej pory dodatkami, które zostały tam zamieszczone, nie można zarządzać za pośrednictwem modułu "Dodatki", przez co niemożliwe było usunięcie tych, które sprawiają problemy. Fakt ten wykorzystywali też producenci oprogramowania, którzy bez wiedzy użytkowników instalowali w Firefoksie dodatki z kodem zamieszczanym właśnie w folderze "Components".

Teraz takie praktyki nie będą możliwe. Twórcy dodatków rozszerzających funkcjonalność Firefoksa nadal będą mogli udostępniać swoje produkty, jednak teraz to użytkownik będzie decydować czy chce je zainstalować, a w razie problemów nie będzie mieć trudności z ich usunięciem.

Dodatkowe zabezpieczenia, na które zdecydowała się Mozilla, mają na celu wyeliminowanie zawieszeń aplikacji spowodowanych wadliwym działaniem kodu zainstalowanych dodatków.