Firefox 3.6 na tle konkurencji - wydajność taka sobie


Wnioski

Firefox 3.6 uzyskał w teście Acid 3 wynik 92/100, zatem pod względem zgodności ze standardami webowymi programiści Mozilli mają jeszcze co nieco do poprawienia. Tym bardziej, że konkurencyjne Opera, Chrome i Safari mogą pochwalić się wynikiem 100/100.

Rezultaty uzyskane w SunSpiderze sugerują, że Firefox wciąż jest wolniejszy niż niektórzy konkurenci. Program Google jest prawie dwa razy szybszy, a Safari - o ok. 30%. W Futuremarku różnice były mniej widoczne.

Zobacz również:

  • Opera prezentuje funkcję, na którą nie wpadła konkurencja
  • Firefox 115 to ostatnia wersja, która zadziała na Windows 7 i 8
  • To już oficjalne: koniec przeglądarki Opera!

Nieco zaskakuje słaby wynik Opery w testach wydajności - przeglądarka uzyskała dość niskie noty w Futuremarku, jeszcze niższe w SunSpiderze.

Najgorzej we wszystkich testach wypadł Internet Explorer 8. Program odnotował fatalny rezultat w Acid 3, uzyskując jedynie 20 punktów na 100 możliwych; w pozostałych próbach nie było lepiej. Wyniki wydajnościowe przeglądarki Microsoftu być może poprawią się wraz z wydaniem kolejnej wersji programu - pracownicy firmy z Redmond zapowiedzieli już zamiar znacznego zwiększenia szybkości działania IE.

Jeśli stanie się tak w istocie, Mozilla i Opera będą musiały wziąć się ostro do pracy, by nie spaść na ostatnie miejsce rankingu wydajności najpopularniejszych przeglądarek, nawet jeśli na razie przeglądarki obu producentów dzieli od IE przepaść.

Firefox 3.6 a starsza wersja

Na koniec porównaliśmy rezultaty uzyskane przez Firefoksa 3.6 z wynikami starszego wydania aplikacji - 3.5.5. Na tej podstawie zweryfikowaliśmy zapowiedzi Mozilli o 20-procentowym przyspieszeniu działania najnowszej wersji przeglądarki.

Firefox 3.5.5 w teście Acid3 uzyskał ten sam wynik - 92/100 - w zakresie zgodności ze standardami sieciowymi nie nastąpiła poprawa. Uśredniony rezultat otrzymany w badaniu SunSpider to 2372,4 ms (2376 ms, 2366,2 ms, 2375 ms), co faktycznie wskazuje wydajniej działający silnik przetwarzania JavaScript. Różnica w szybkości na korzyść Firefoksa 3.6 wyniosła na naszej platformie testowej 22,4 %.

Test Futuremark potwierdził zwiększoną wydajność nowej wersji przeglądarki - uzyskany wynik Firefoksa 3.5.5 to 1002,7 punktu (973, 1011, 1024).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: