Firefox 3 już do pobrania

Dziś o 19:00 ma miejsce premiera Firefoksa 3. Jego poprzednik, Firefox 2.x.x.x od kilku tygodni jest najpopularniejszą przeglądarką w Polsce. A jednak deweloperzy Mozilli ani na chwilę nie zasypiają gruszek w popiele. Nie usłyszeliśmy jeszcze o wszystkich funkcjach w Firefoksie 3 - w tym o nowych zakładkach, odmienionym pasku adresu czy wydajniejszej obsłudze JavaScript i CSS - a już pojawiają się zapowiedzi nowinek, które zostaną udostępnione wraz z wersją 3.1 mającą pojawić się najdalej do końca bieżącego roku. Większą tajemnicę stanowi Firefox 4, którego wizja dopiero się krystalizuje.

Firefox 3 już do pobrania
Firefox 3 ma stanowić duży krok w porównaniu do poprzedniego wydania przeglądarki. Deweloperzy zrobili jednak bardzo dużo, by użytkownicy nie poczuli rozmiarów dokonującej się w tle rewolucji - w końcu to właśnie siła przyzwyczajenia sprawiła, że przez ostatnie lata rynek zdominowany był przez przeglądarkę Microsoftu, Internet Explorera w wersji 6 i 7.

Trzecia edycja przeglądarki internetowej Firefox, przez wielu uważana za najlepszą aplikację tego typu. Według twórców, nowy silnik Gecko 1.9 zapewnia ponad dwukrotne zwiększenie wydajności, w porównaniu do wersji 2 przeglądarki. Poprawiono również obsługę standardów sieciowych i wprowadzono liczne, lecz znane już z wydań RC, usprawnienia i nowe funkcje.

Wśród nowości znalazł się inteligentny pasek adresu, poprawione menedżery dodatków i pobierania, lepsze zarządzanie zakładkami, między innymi przez nadawanie im etykiet. W nowym Firefoksie wprowadzono również możliwość przeszukiwania historii przeglądania i zakładek oraz tworzenia kopii zapasowych i przywracania danych.

W trzecim Firefoksie wprowadzono także ochronę przez złośliwym oprogramowaniem i phishingiem, a twórcy zapewniają, że lista podejrzanych witryn internetowych aktualizowana jest co pół godziny. W ramach zwiększenia bezpieczeństwa, Mozilla zdecydowała się również ułatwić użytkownikom dostęp do informacji o tożsamości witryn.

Firefox 3 już do pobrania

Firefox 3 RC3 w systemie Windows Vista (po lewej) oraz Mac OS X 10.5 (po prawej)

Przebudowie uległ również interfejs przeglądarki, poprawiono wygląd w innych, niż Windows systemach operacyjnych. Przeglądając strony internetowe możemy bez problemu zmieniać ich rozmiar, włącznie ze skalowaniem tekstu, układu strony i grafik.

Na serwerach Mozilli pojawiła się finalna wersja przeglądarki Firefox 3.0 - oficjalnie pobieranie i bicie rekordu Guinnessa rozpocznie się o 19:00 w Polsce. Według samych twórców oparta o nowe wydanie silnika Gecko przeglądarka jest najszybszym, najlżejszym i najpotężniejszym produktem tego typu, jaki wydany został przez Mozilla Foundation. Zawarto w nim bowiem ponad 14 000 udoskonaleń.

Pobierz Mozilla Firefox z serwera Mozilli (zliczane do Księgi Rekordów Guinessa) lub z witryny PC Worlda (kliknięcia w drugi odsyłacz nie będą zliczane podczas ustanawiania rekordu!).

Odrobina historii

Robocza nazwa Firefoksa 3 to Gran Paradiso. Kompilacje w fazie rozwoju noszą nazwę Minefield (ang. pole minowe). Pierwsza wersja RC1 aplikacji została udostępniona 16 maja bieżącego roku (dostępność kodu ogłoszono 12 maja). Dziś, po zaledwie miesiącu, pojawia się wydanie ostateczne . Oficjalne rozpoczęcie pobierania ma się zacząć o 19:00 czasu polskiego.

Firefox 3 już do pobrania

Firefox 3 w Viście

Firefox 3 jest pierwszą aplikacją Mozilla Foundation, która bezbłędnie przecohdzi test Acid2. Przeglądarka wykorzystuje silnik Gecko 1.9 i mechanizm Cairo do obsługi grafiki - z tego też powodu nie funkcjonuje poprawnie w systemach Windows 2000, XP, 2003 Server, Vista i 2008 oraz Mac OS X 10.4.

Interfejs aplikacji przystosowano do działającego w tle systemu operacyjnego, jednak efekty tych prac oceniane są bardzo różnie.

Menedżer pobierania plików umożiwia teraz zatrzymywanie i wznawianie transferów, a wersja dla Mac OS X potrafi wyświetlać komunikaty za pomocą mechanizmu Growl - stosowanego również m.in. przez komunikator Adium.

Co z następną wersją?

Z opublikowanego szkicu dotyczącego planów Mozilli wynika, że kolejne wydania Firefoksa 2 przestaną się pojawiać mniej więcej 6 miesięcy po opublikowaniu Mozilli Firefox 3. W tym samym czasie ma zostać udostępniony Firefox 3.1 - biorąc pod uwagę, że premiera wydania trzeciego nastąpiła dziś, edycja 3.1 powinna pojawić się najdalej w grudniu 2008 roku.

Firefox 3 już do pobrania

Popularność przeglądarek internetowych zgodnie z badaniami gemiusTraffic (źródło: Ranking.pl). Coraz wyraźniej zaznacza się obecność Firefoksa 3, choć do liderów jeszcze mu daleko.

W Firefoksie 3.1 będzie sporo funkcji, które pierwotnie miały wejść do wersji 3.0, ale które ostatecznie wycofano jako "nie do końca gotowe", choć prace nad nimi miały się ku końcowi. Wśród nich Schroepfer wymienia usprawnienia w obsłudze XHR (XMLHttpRequest), powiązanie JSON (JavaScript Object Notation) z DOM bezpośrednio w silniku przeglądarki, dodatkowe poprawki związane z wydajnością i kompatybilnością itp.

Jak pisze wiceprezes Mozilli, to właśnie chęć udostępnienia nowinek sprawiła, że jeszcze w tym roku pojawi się drugie istotne wydanie aplikacji. Firefox 3.1 ma wykorzystywać silnik Gecko 1.9.1 - przypomnijmy, że wersja 2.0 pojawi się dopiero w Firefoksie 4.

Firefox 4

Firefox 4 zostanie oparty na platformie Mozilla2. Z oczywistych powodów trudno przewidzieć datę premiery przeglądarki, ale Schroepfer postuluje, że może być to (druga) połowa 2009 roku. Co ciekawe, prace nad platformą trwają już od ponad 8 miesięcy.

Dodatkowe informacje: Mozilla Europe

Warto przeczytać:

-- "Firefox 3 - król przeglądarek"

-- "5 powodów, dla których polubisz Firefox 3"

-- "Najlepsza przeglądarka to Firefox 3, a najgorsza to..."

-- "Firefox 3 RC3 - czyżby "przemalowana" wersja ostateczna?"

Aktualizacja: 17 czerwca 2008 20:33

Uaktualniliśmy materiał o adresy serwerów Mozilli. Jednak ze względu na ich olbrzymie obciążenie, pozostawiliśmy odsyłacz do pliku umieszczonego na witrynie PC World Komputera. Wszystkich internautów, którzy chcą pomóc Mozilli w biciu rekordu zapraszamy do skorzystania z oficjalnych serwerów w późniejszym czasie - aktualnie maszyny Fundacji przeżywają oblężenie i nie zawsze funkcjonują poprawnie.

Dodatkowe informacje o statystykach - patrz materiał: "Mozilla: 2 Gb/s ruchu HTTP, 13 Gb/s z plikami, 14 000 pobrań na minutę!"