Firefox 3 - koniec z pożeraniem pamięci!

Podczas prac nad kolejnym wydaniem Firefoksa przedstawiciele Fundacji Mozilla wielokrotnie zarzekali się, że w "trójce" rozwiązany zostanie jeden z poważniejszych problemów wcześniejszych wersji programu - czyli "pamięciożerność". Teraz, po premierze Firefoksa 3, serwis Dotnetperls.com postanowił zweryfikować te zapewnienia - poprzez przeprowadzenie testów zużycia pamięci przez kilka popularnych przeglądarek. Przeglądarka Mozilli wypadła w nich znakomicie...

W testach, których szczegółowy opis można znaleźć w witrynie Dotnetperls.com, uwzględniono 5 przeglądarek internetowych: Safari (w wersji 3.1.2), Firefox (3.0), Flock (1.2.2), Opera (9.5) oraz Internet Explorer (8.0 Beta 1 - autorzy testu nie wyjawili, dlaczego w tym przypadku zdecydowali się na sprawdzenie wersji beta 8 zamiast 7). Wszystkie aplikacje testowane były w oddzielnych, trwających niespełna 3 godziny sesjach, przeprowadzonych na tej samej maszynie (komputer z Windows Vista SP1 oraz 3 GB pamięci RAM).

Podczas każdego testu aplikacje wykorzystywane były do przeglądania stron WWW - w tym czasie w systemie monitorowano stopień wykorzystania pamięci RAM (napisana specjalnie w tym celu aplikacja rejestrowała co 3 sekundy statystyki pamięci).

W testach najlepiej wypadł nowy Firefox - na zakończenie niespełna trzygodzinnego testu program wykorzystywał 111,8 MB pamięci. Na drugim miejscu znalazła się Opera z wynikiem 190,6 MB, na trzecim Flock (191,9 MB), na czwartym Internet Explorer (194,4 MB). Stawkę zamykał - z fatalnym wynikiem 636,9 MB - Safari.

Autorzy opracowania zwracają również uwagę, że w przypadku Safari i IE zauważono stałą tendencję do zwiększania się zużycia pamięci w miarę trwania testu - oznacza to, że gdyby potrwał on dłużej, zużycie pamięci prawdopodobnie cały czas by rosło. W Firefoksie, Flocku i Operze było inaczej - zużycie pamięci rosło dość szybko na początku testu, po czym ustabilizowało się i do końca pozostało na mniej więcej stałym poziomie.

Szczegółowe wyniki testu znaleźć można na stronie Dotnetperls.com.