Firefox 3 - król przeglądarek


Wyniki

Kiedy spojrzymy na tabelki, przychodzi nam do głowy myśl: przeglądarka firmy Apple wcale nie działa szybciej w rodzimym środowisku. Choć wielu zwolenników Mac OS X myśli co innego, wydajność silnika Safari we wszystkich systemach operacyjnych jest zbliżona. Niekiedy nawet lepiej mu idzie w Windows, choć trudno ocenić, to kwestia doskonalszych kompilatorów Microsoftu, czy może lepszego kodu. Stawialibyśmy raczej na dość agresywną optymalizację, bowiem przeglądarka nie jest całkowicie stabilna.

Uważny obserwator zauważy również inną prawidłowość, dotyczącą wyłącznie systemów z Redmond: nie licząc drobnych wyjątków, przeglądarki uzyskiwały minimalnie lepsze wyniki na platformie XP niż w Viście. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że najnowsza wersja Windows potrzebuje więcej mocy procesora niż wydanie starsze.

Co do samych wyników: analizując liczby, łatwo się przekonać, jak olbrzymie nadzieje deweloperzy Mozilli wiążą z Prismem. Mozillę Firefox 2.x.x.x i 3.x.x z punktu widzenia wydajności obsługi JavaScriptu dzieli przepaść. Jeśli więc rozwój stron WWW pójdzie w tę stronę, w którą zmierza od dobrych kilku lat (patrz: Web 2.0), za dwa lata Firefox 3.x.x powinien zdobyć olbrzymią rzeszę zwolenników. W benchmarkach przeglądarka już teraz osiąga doskonałe wyniki, a przecież prace nad nią jeszcze się nie zakończyły!

Zaskakujące drugie miejsce uzyskała aplikacja firmy Apple. W niektórych testach wyprzedzała Firefoksa 3, ogólnie jednak wypadła minimalnie słabiej niż produkt Mozilli.

Firefox 3 - król przeglądarek

Wyniki benchmarku JScript w Mac OS X

Doskonałe trzecie miejsce zajęła deweloperska kompilacja Opery 9.50, której wydanie ostateczne lada moment powinno zostać udostępnione. Jej wydajność nie jest tak dobra, jak Firefoksa 3 czy Safari 3.1, ale nie da się ukryć, że dzieło norweskich programistów depcze liderom po piętach. W połączeniu z rzeszą wiernych użytkowników reklamujących przeglądarkę wszędzie, gdzie się da, wróżymy jej spore szanse na sukces.

Za Operą 9.50, mocno zdystansowane, pojawiają się trzy przeglądarki: Internet Explorer 8 beta 1, Opera 9.27 i K-Meleon 1.1.4. Jak widać, na tle konkurencji Microsoft raczej nie błyszczy - przedpremierowa wersja aplikacji osiąga wydajność stabilnych wydań konkurencji.

W wypadku Opery 9.27 zaskakująca jest rozbieżność między wynikami w systemie Mac OS X oraz Windows. O ile inne przeglądarki i tu, i tu uzyskiwały bardzo zbliżone rezultaty, o tyle Opera w Leopardzie najwyraźniej kuleje. Wydaje się starszą - lub gorzej zoptymalizowaną - edycją aplikacji, którą przemianowano na "9.27", bo "tak wypada". Oczywiście, to tylko nasze spekulacje...

Paradoksalnie, na samym końcu stawki znaleźli się współcześni liderzy pod względem popularności: Mozilla Firefox 2.0.0.12 i Internet Explorer 7. Najwyraźniej są to aplikacje, które w przyszłości będą radzić sobie niezwykle słabo ze skomplikowanymi witrynami WWW - ale zanim zmartwisz się bardzo złym wynikiem IE7, zerknij do ramki pt. "Kłopotliwy benchmark".

Bezpieczeństwo

W lutym bieżącego roku PayPal opublikował listę przeglądarek, które zdaniem firmy gwarantują internautom wysoki poziom bezpieczeństwa. Spis ma pomóc użytkownikom w wyborze właściwej aplikacji do surfowania, ale również do wykonywania transakcji online. Znalazły się tam: Internet Explorer 7, Internet Explorer 8 (gdy się pojawi), Mozilla Firefox 2, Mozilla Firefox 3 i Opera.

W zestawieniu zabrakło przeglądarki firmy Apple, Safari. Zdaniem pracownika PayPala, "jej twórcy zostali w tyle z punktu widzenia tego, co powinni zrobić, by chronić swych użytkowników". I rzeczywiście: dziś, gdy największą zmorą Internetu jest wyłudzanie informacji, brak filtra antyphishingowego dyskwalifikuje aplikację - nie można jej polecić początkującym użytkownikom. Czasy ataków na dziury w Internet Explorerze oraz kłopotliwe kontrolki ActiveX powoli mijają - deweloperzy pracujący nad przeglądarkami WWW dużo więcej czasu poświęcają sprawom bezpieczeństwa.

Filtr antyphishingowy zastosowano w Mozilli Firefox 2, Mozilli Firefox 3, Operze 9.50, Operze 9.27, Internet Explorerze 7, Internet Explorerze 8, Flocku. Nie ma go w K-Meleonie, SeaMonkey (przeglądarce) i Safari. Przed niewłaściwymi certyfikatami witryn ostrzegą nas wszystkie wspomniane aplikacje.

O sztuce interpretacji wyników

Ostrzegaliśmy już czytelników witryny PC World Komputer Online, że podczas interpretowania wyników należy zachować rozsądek. Na wydajność aplikacji wpływ ma nie tylko obsługa JavaScriptu, ale również sposób gospodarowania pamięcią, liczba wczytanych wtyczek (Adblock, Flash, Noscript itp.), załadowanych kart oraz czas pracy programu.

SunSpider JavaScript Benchmark pokazuje wyłącznie szybkość wykonywania konkretnych operacji w JavaScripcie (podane wartości to czas mierzony w milisekundach). Czyli za jego pomocą można szacować wydajność przeglądarek w witrynach, których twórca chętnie wykorzystuje technologię AJAX (blogi, galerie, interfejsy poczty).