Firefox 3 - król przeglądarek


Najlepszy wybór

Spośród wszystkich przeglądarek najbardziej in plus wyróżnia się Mozilla Firefox 3, zarówno w Windows, jak i Mac OS X. Nawet gdyby zapomnieć o wydajnej obsłudze JavaScriptu, należy jej się pochwała za sposób zarządzania pamięcią RAM i szybkość pracy. Zalecamy jej instalację, gdy tylko pojawi się ostateczna wersja, a deweloperzy pracujący nad wtyczkami nadrobią zaległości - powinno to nastąpić najpóźniej na początku wakacji tego roku.

Całkiem dobrze prezentuje się też Opera 9.50, godna następczyni Opery 9.27. Później wybór robi się nieco trudniejszy. Jeśli jesteś wielkim zwolennikiem serwisów społecznościowych, cenisz sobie wygodę kosztem szybkości obsługi stron WWW, zainteresuj się Flockiem. Jeśli doceniasz wkład Microsoftu w rozwój Internetu, będziesz niecierpliwie oczekiwał Internet Explorera 8. Firefox 2.0.0.x po dłuższej pracy staje się dość zasobożerny, Safari 3.1 ma kłopoty ze stabilnością, a Internet Explorer 7 nie zawsze bywa wygodny.

Firefox 3

Firefox 3 - król przeglądarek

Firefox 3

Ocena ogólna: 5-Ponieważ mieliśmy do czynienia wyłącznie z ostatnią wersją beta, Firefoksa 3 nagradzamy oceną bardzo dobrą awansem. Wierzymy, że do czasu wydania oficjalnego programiści niczego już w nim nie zepsują, a na pewno to i owo jeszcze poprawią.

Otrzymał zasłużone pierwsze miejsce w rankingu, zarówno pod względem wydajności, jak i bezpieczeństwa czy wygody pracy.

Opera 9.50

Firefox 3 - król przeglądarek

Opera 9.50

Ocena ogólna: 4+

Najnowsze dzieło norweskich programistów łączy szybkość i wygodę użytkowania. W przeciwieństwie do Firefoksa 2, który w domyślnej konfiguracji jest co najwyżej dobry, Opera 9.50 spełnia większość naszych potrzeb.

Uważamy jednak, że obłości w interfejsie powinny zostać jak najszybciej wyeliminowane - nie prezentują się dobrze.

Flock 1.1.1

Firefox 3 - król przeglądarek

Flock 1.1.1

Ocena ogólna: 4+

Przeglądarka urzeka przyjemnym interfejsem, ale denerwuje zapotrzebowaniem na pamięć i moc procesora. Jej największą zaletą jest integracja z serwisami społecznościowymi czy z YouTube.

O większą wygodę naprawdę trudno! Kiedy pojawi się nowa wersja silnika Gecko, Flock powinien stanąć w szranki z Firefoksem 3.

Opera 9.27

Firefox 3 - król przeglądarek

Opera 9.27

Ocena ogólna: 4+

Przeglądarka bardzo dobrze radzi sobie z wyświetlaniem stron, gorzej idzie jej przy skomplikowanych witrynach Web 2.0 z dużą ilością JavaScriptu.

Ma jednak wiele pożądanych cech, w tym możliwość odzyskiwania przypadkowo zamkniętych stron, opcję Szybkiego wybierania itp. Zagadką pozostaje dla nas niewielka popularność Opery - może chodzi o brzydki interfejs?

Firefox 2

Firefox 3 - król przeglądarek

Firefox 2

Ocena ogólna: 4

Przy dużej liczbie otwartych kart aplikacja nie grzeszy szybkością. Olbrzymi zasób dodatków (wtyczek) pozwala na wygodne dostosowywanie Firefoksa do potrzeb, chociaż powoduje wzrost zapotrzebowania na pamięć i moc procesora.

Gdy tylko pojawi się oficjalne wydanie 3.0.0, wersji 2.0.0.x możesz się pozbyć.