Firefox 3 - król przeglądarek

Internet Explorer 6 i Internet Explorer 7 to przeglądarki, które nie są ani szybkie, ani wygodne w obsłudze. Nie zdziwimy się, jeśli najdalej za dwa lata pamięć o nich zaginie, a Internet zostanie zdominowany przez produkty Mozilli.


Internet Explorer 6 i Internet Explorer 7 to przeglądarki, które nie są ani szybkie, ani wygodne w obsłudze. Nie zdziwimy się, jeśli najdalej za dwa lata pamięć o nich zaginie, a Internet zostanie zdominowany przez produkty Mozilli.

Kiedy w angielskojęzycznym portalu CyberNet pojawiły się wyniki wydajności najnowszych przeglądarek, w internetowym świecie zawrzało. Użytkownicy spodziewali się, że Mozilla Firefox 3 wypadnie dobrze, ale nikt nie podejrzewał, że jej przewaga będzie aż tak druzgocąca.

Postanowiliśmy przeprowadzić własne badania. Na taką skalę nie wykonał ich jeszcze nikt, ani w Polsce, ani nawet na świecie.

W naszym zestawieniu uwzględniliśmy najnowsze wydania aplikacji do surfowania w Sieci:

  • Mozillę Firefox 2.0.0.13 (Gecko/20080311), Mozillę Firefox 3 beta 5 (Gecko/2008032620).
  • Operę 9.27 (kompilacja 8841), Operę 9.50 beta (kompilacja 9864 w Windows i 4729 w Mac OS X).
  • Internet Explorera 7 (kompilacja 7.0.6001.18000), Internet Explorera 8 beta 1 (kompilacja 8.0.6001. 17184).
  • Safari 3.1 (525.13).
  • Flocka 1.1.1 (Gecko/20080402).
  • K-Meleona 1.1.4 (Gecko/20080203).
  • SeaMonkey 1.1.9 (Gecko/20080313).

Eksperymenty trwały bite trzy tygodnie, przeprowadzaliśmy je na platformie Windows XP SP3 EN, Windows Vista SP1 PL oraz Mac OS X 10.5.2. Za każdym razem badanie odbywało się na tym samym komputerze, MacBooku z procesorem Core Duo i 2 GB pamięci RAM.

Badanie trzyfazowe

Firefox 3 - król przeglądarek

Wyniki benchmarku JScript w systemach Windows

Badanie składało się z trzech części. W pierwszej sprawdzaliśmy wydajność przeglądarek za pomocą benchmarku SunSpider JavaScript Benchmark. W drugiej przyglądaliśmy się funkcjom programów związanych z bezpieczeństwem. W trzeciej, ostatniej, badaliśmy zapotrzebowanie aplikacji na pamięć po załadowaniu tych samych witryn. Jeżeli nie interesują cię poszczególne etapy eksperymentu, możesz od razu przeskoczyć do podsumowania, w którym wybieramy aktualnego lidera wydajności i bezpieczeństwa. Jego nazwę możemy ci zdradzić już teraz: to Mozilla Firefox 3.

Firefox 4 a SunSpider JavaScript Benchmark

Dlaczego właśnie SunSpider JavaScript Benchmark? Czy współczesne komputery nie są na tyle szybkie, żeby radzić sobie bez większych problemów nawet z bardzo wymagającymi stronami WWW? Otóż - nie. Twórcy witryn z chęcią sięgają po AJAX (JavaScript). Choć wydaje się to niebywałe, za jego pomocą tworzone są nie tylko proste animacje i rozwijane menu, ale również odpowiedniki dużych, poważnych aplikacji - w tym Worda i Photoshopa!

Wszystko zmierza ku temu, aby system operacyjny stawał się coraz mniej istotnym składnikiem komputera, na rzecz przeglądarki internetowej. Doskonale pamiętają o tym deweloperzy Mozilli pracujący nad Firefoksem 3 oraz jego następcą, Firefoksem 4. Dwoma filarami kolejnego wydania produktu mają być bowiem Prism i Weave.

Projekt Weave interesuje nas mniej, pozwala bowiem na synchronizację zakładek, stron startowych, ulubionych oraz haseł dostępu do serwisów online od razu po uruchomieniu przeglądarki - niezależnie od wykorzystywanej w danym momencie platformy sprzętowej lub programowej.

Dużo ciekawszy jest Prism, którego założeniem jest udostępnienie deweloperom silnika przeglądarki do budowy aplikacji WWW, uruchamianych bezpośrednio na pulpicie komputera. Mają one powstawać w HTML 5 oraz AJAKSIE. Im szybciej program będzie przetwarzać JavaScript, tym lepiej dla nas - Photoshop Express to niezwykle złożona aplikacja, która powinna działać szybko, żeby użytkownicy się nie zniechęcali.

Kłopotliwy benchmark

Choć SunSpider JavaScript Benchmark to najlepsze znane nam narzędzie do badania szybkości przetwarzania JavaScriptu przez przeglądarki WWW, należy pamiętać, że daleko mu do ideału. Dzieje się tak z kilku powodów:

  • Benchmark powstaje przy aktywnym udziale deweloperów Apple. Doskonałe rezultaty Safari powinny zatem być traktowane z pewną dozą nieufności.
  • Z tego samego powodu podejrzliwie należy podchodzić do wyjątkowo kiepskich wyników wydajności Internet Explorera 7. Tym bardziej, że stosowana w nim implementacja JavaScriptu powstała według zaleceń W3C i nie była optymalizowana. Na udoskonalenia zdecydowano się dopiero w IE8.
  • Po usunięciu pewnych niekorzystnych dla IE fragmentów benchmarku, siódma wersja aplikacji Microsoftu przestaje prezentować się tak źle i wypada lepiej niż Firefox 2.x.x.x - tymczasem inne przeglądarki niemal nie zauważają różnicy między oryginalną i zmodyfikowaną edycją SunSpider JavaScript Benchmark.