Firefox 3 przydatny również... offline?

Ciekawa wiadomość wypłynęła na świtało dzienne na spotkaniu Foo Camp New Zealand. Robert O'Callahan z Mozilli zapowiedział, że kolejna wersja przeglądarki internetowej Firefox 3 będzie wspierała działanie aplikacji webowych offline.

Co to tak na prawdę oznacza? Dzięki takiej opcji użytkownik będzie mógł korzystać z takich aplikacji jak na przykład Gmail, Google Docs & Spreadsheets, Google Calendar i innych opartych na podobnych technologiach nawet wtedy, gdy przeglądarka nie będzie miała bezpośredniego połączenia z Internetem. Oczywiście aplikacje same z siebie nie zaczną magicznie działać z wykorzystaniem nowych możliwości - muszą zostać do nich dostosowane. Na razie żaden dostawca zaawansowanych rozwiązań webowych nie zapowiedział wprowadzenia takich rozwiązań - jest jednak bardzo prawdopodobne, iż pojawienie się odpowiedniej przeglądarki (np. Firefoksa 3) skłoni autorów wymienionych powyżej programów do wdrożenia odpowiednich modyfikacji. Głównym zadaniem stanie się odpowiednie składowanie całych programów w cache'u przeglądarki

Dodatkowo takie nowe możliwości zrobią z Firefoksa atrakcyjną platformę dla aplikacji SaaS (Software as a Service). Jeżeli na przykład Google i inne firmy oferujące aplikacje SaaS zaczną korzystać z nowej technologii, pozwalającej uruchamiać programy biurowe w przeglądarce bez połączenia z Internetem, to może to postawić nowe zagrożenie dla giganta z Redmond i jego pakietu biurowego. Co dokładnie przyniesie nowa wersja przeglądarki Firefox 3 dowiemy się pewnie jeszcze w drugiej połowie bieżącego roku (więcej w artykule "Firefox 3.0 - jest nowa wersja alpha").

Więcej informacji w serwisie Read/WriteWeb