Firefox 33 - kolejne nowości

Mozilla zaprezentowała światu najnowsze, stabilne wydanie Firefoxa. Nosi ono numer 33 i wprowadza kilka ciekawych zmian do popularnej przeglądarki.

Firefox 33 przynosi włączone domyślnie OMTC (OffMainThreadCompositing), czyli funkcję mającą zapobiegać - w skrócie problem ujmując - zacinaniu się animacji, odtwarzania plików wideo oraz przewijania strony. Powinno to sprawić, że witryny będą nie tylko działać bez przerwań, ale również i otwierać się szybciej. Wydanie to posiada wbudowane wsparcie dla klipów wideo używających standardu OpenH264. W JavaScript wprowadzono zmiany techniczne, dzięki którym można znacznie lepiej wykorzystać pamięć - co jest kolejnym elementem składającym się na szybsze działanie przeglądarki. Rozwijany jest nadal WebRTC, czyli standard HTML 5 rozwijany przez World Wide Web Consortium (W3C), służący do komunikacji w czasie rzeczywistym poprzez przeglądarkę internetową.

Firefox 33 w wydaniu stabilnym to także usprawnienia techniczne w pasku wyszukiwarki oraz lekka zmiana kosmetyczna miniaturek stron otwieranych w nowej zakładce. W momencie pisania tego tekstu nie ma jeszcze wydania Firefox 33 po polsku, jeśli ktoś jednak chce przetestować przeglądarkę po angielsku, może pobrać ja tutaj.

AKTUALIZACJA: wersja polska jest do pobrania TUTAJ.