Firefox 34 - żegnamy SSLv3, witamy nowe wyszukiwarki

Firefox 34 pojawił się właśnie do pobrania i przynosi kilka nowych, ważnych rozwiązań. Czego spodziewać się po tej edycji?

Zmiany dostępne dla wszystkich to wyłączne SSLv3 - piętnastoletniego protokołu, który jest już mocno nieaktualny i naraża użytkownika przeglądarki na atak. Z innych rzeczy znajdujących się "pod maską" dochodzi podpisana sygnatura Apple OS X v2. Liczne zmiany zaszły także w HTML5, jak zaimplementowanie ECMAScript 6 WeakSet, JavaScript Template Strings czy wsparcie dla WebCrypto: RSA-OAEP, PBKDF2 i AES-KW. Deweloperów ucieszy wprowadzony WebIDE, który pozwala na testowanie nowych aplikacji w przeglądarce i zastąpił App Manager. Zmiany tego rodzaju zainteresują głównie informatyków, a co zobaczy przeciętny użytkownik Firefoxa?

Firefox 34 - żegnamy SSLv3, witamy nowe wyszukiwarki

Firefox 34.0.5 przynosi odmienne wyszukiwarki w zależności od rejonu świata, w którym znajduje się użytkownik. O czym pisaliśmy wcześniej, mieszkańcy Ameryki Północnej będą mieli domyślnie nastawioną wyszukiwarkę Yahoo, jeśli zaś użytkownik mieszka w Rosji, Kazachstanie czy na Białorusi, otrzyma zamiast tego Yandex. Duża nowość to wprowadzenie zapowiadanego komunikatora Firefox Hello, który jednak nie jest jeszcze obecny w polskiej wersji przeglądarki. Umożliwia on rozmowy w czasie rzeczywistym, tworzenie listy kontaktów, a także rozmowy wideo. W anglojęzycznej edycji przeglądarki wprowadzono także obsługę Wikipedii przy użyciu protokołu HTTPS. Polskie wydanie Firefox 34.0.5 można pobrać z tej strony i przetestować osobiście.