Firefox 38 - kilka wartych uwagi nowości

Zadebiutował Firefox w stabilnej wersji oznaczonej numerem 38. Ta edycja przynosi kilka nowych, pozytywnych zmian dla każdego użytkownika.

Po pierwsze - ustawienia. Gdy wybierze się z zakładki Narzędzia przejście do Opcji, nie wyskakuje okienko z podzielonymi na zakładki aspektami pracy przeglądarki, a otwiera nowa zakładka, gdzie zgromadzono w przejrzysty sposób wszystkie funkcje. Firefox 38 zapożycza to rozwiązanie od konkurencji - a konkretnie Chrome, gdzie rozwiązanie to znane jest od dawna. Po drugie - zaimplementowano wsparcie dla adnotacji Ruby. Pozwala dodawać to krótkie opisy do elementów na stronie. Po trzecie - wyposażono przeglądarkę w funkcje wstępnego ładowania zasobów, co pozwoli na szybsze otwierania podstron witryny, na której użytkownik się znajduje.

Firefox 38 - kilka wartych uwagi nowości

Nowy ekran ustawień w Firefox 38

Duże zmiany wprowadzono również w obsłudze HMTL5. WebSocket jest dostępny w Web Workers, dodano API BroadcastChannel oraz API Encrypted Media Extensions (EME), wprowadzono również obsługę Adobe Primetime Content Decryption Module (CDM), co pozwala na odtwarzanie multimediów DRM. Dla deweloperów ulepszono debugger, a także dodano komendę "copy" do konsoli. Nie obyło się również bez poprawki elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Firefoxa. Jednak nieco rozczarowuje brak osobnego wydania 64-bit przeglądarki, które miało ukazać się 12 maja 2015 - może jeszcze nie jest opracowane do końca?

Przeglądarka Firefox 38 w polskiej wersji językowej znajduje się do pobrania na naszej stronie.