Firefox 4.0 - Mozilla ujawniła wstępną datę premiery

Fundacja Mozilla zaprezentowała wstępny projekt "mapy drogowej" swoich produktów na najbliższy rok, w tym przeglądarek internetowych Forefox i Fennec oraz silnika renderującego Gecko.

Polecamy

Mozilla zaprezentowała na swoim blogu pierwsze projekty interfejsu przeglądarki Firefox 4.0. Choć do premiery najnowszej wersji popularnej aplikacji jeszcze daleka droga, to po zrzutach ekranowych można już doskonale zauważyć ogólną koncepcję twórców - minimalizm i przejrzystość.

Więcej informacji: Firefox 4.0 - Mozilla prezentuje koncepcję interfejsu.

Zobacz także:

Zgodnie z przedstawionymi założeniami w czwartym kwartale br. oraz w drugim kwartale 2010 r. doczekamy się nieznacznych aktualizacji Firefoksa 3.5. Wydanie przeglądarki oznaczone numerem 3.6 (kryptonim Namoroka) znajduje się już w fazie alpha. Aplikacja ma charakteryzować się lepszą obsługą JavaScript, krótszym czasem uruchamiania oraz poprawionym silnikiem Gecko (z wersji 1.9.1 do 1.9.2). Premiera Firefoksa 3.6 ma zbiec się w czasie z wydaniem finalnym programu Fennec 1.0, czyli mobilnej wersji tej przeglądarki.

Firefox 3.7, jak wynika ze wstępnego planu prac deweloperskich, ukaże się w pierwszej połowie przyszłego roku, wprowadzając kolejną aktualizację silnika Gecko, obsługę animacji w języku XUL, mechanizm przeglądania sieci zorientowanego zadaniowo, system uruchamiania wtyczek jako osobnych procesów (Electrolysis) czy synchronizację zakładek online (rozwiązanie znane m.in. z Opery, a wprowadzone ostatnio również przez Google w Chrome 4.0).

Natomiast na przełomie października i listopada przyszłego roku może ukazać się Firefox 4.0. Na temat następnej "dużej" wersji programu niewiele na razie wiadomo, oprócz tego, że Mozilla zakłada w niej m.in. premierę nowego interfejsu, kolejny update Gecko i integrację z usługą Weave (synchronizacja zakładek, stron startowych czy haseł dostępu do serwisów online od razu po uruchomieniu przeglądarki - bez względu na wykorzystywaną w danym momencie platformę sprzętowo-programową). Wprowadzeniu "czwórki" towarzyszyć ma również premiera Fennec 2.

Ponieważ jest to pierwsza wersja "mapy drogowej" Mozilli, podanych powyżej dat nie należy traktować jako ostatecznych deklaracji. Pamiętamy bowiem wszyscy, jakie opóźnienie poprzedziło premierę Firefoksa 3.5.

Więcej informacji: Mozilla