Firefox 4 RC 1 wydany. Wreszcie

Ukazała się wersja "release candidate" przeglądarki internetowej Firefox 4. Chociaż zwieńczeniem długiego cyklu rozwojowego będzie dopiero finalna wersja aplikacji, można już powiedzieć, że Firefox 4 wyszedł na ostatnią prostą przed metą.


Firefox 4 Release Candidate jest dostępny do pobrania w wersji dla Windows, Mac OS X i Linuksa w ponad 70 wersjach językowych. W wypadku użytkowników korzystających do tej pory z wersji beta “czwórki" aktualizacja do wersji RC dokona się automatycznie.

Plan wydawniczy Firefoksa 4 zmieniał się dość często - a wraz z nim przesuwały się kolejne daty premiery programu. Program miał ukazać się już w 2010 r. tymczasem jeszcze w lutym 2011 producent uraczył użytkowników kolejną wersją testową. Te wysiłki chyba nie poszły na marne, skoro - jak twierdzą przedstawiciele Mozilli - od wydania pierwszej bety Firefoksa udało się już wytropić i naprawić ponad 7000 przeróżnych błędów.

Zobacz również:

  • Przeglądarki internetowe - popularność w Polsce i na świecie [listopad 2022]
  • Co przynosi nam Edge 108? Sprawdzamy

Nowości w Firefoksie 4 - podsumowanie

Kilkanaście wydań testowych wnosiło kolejne zmiany w interfejsie i funkcjonalności przeglądarki Mozilli. Pora przypomnieć sobie najważniejsze innowacje.

Mozilla Europe: Firefox 4 to przeglądarka kompletna

Inteligentny pasek adresu

Wystarczy wpisać szukaną frazę w pole inteligentnego paska adresu, a funkcja automatycznego dopasowania odnajdzie odpowiadające jej elementy z historii przeglądania i zakładek. Mozilla zapewnia, że pasek URL Firefoksa 4 "uczy się w trakcie jego używania" (z czasem coraz lepiej poznaje preferencje użytkownika i sugeruje trafniejsze podpowiedzi).

Przycisk Firefox (Windows i Linux)

Uproszczone menu, z mniejszą liczbą elementów, zgromadzono w jednym przycisku o nazwie Firefox. Cały pasek menu jest nadal dostępny po naciśnięciu klawisza [Alt].

Karty na górze

Karty zostały przesunięte nad pasek adresu - ma to zwiększyć ich widoczność i ułatwić skupienie się na zawartości odwiedzanych witryn.

Przełącz na kartę

Za pomocą tej funkcji pasek URL pomaga użytkownikom odnaleźć dowolną kartę, która już jest otwarta. W ten sposób można łatwo nawigować między kartami, unikając otwierania duplikatów kart.

Warto też zaznaczyć, że przycisk strony startowej przeniesiony na prawo od pola wyszukiwania, inteligentny pasek adresu zawiera teraz jeden przycisk umożliwiający wczytywanie, zatrzymywanie czy odświeżanie strony, a zarządzanie zakładkami zostało sprowadzone do jednego przycisku.

Wyszukiwanie uwzględniające lokalizację

Firefox może informować strony o położeniu geograficznym użytkowników, ułatwiając odnajdywanie bardziej adekwatnych i przydatnych informacji. Jest to funkcja opcjonalna, bowiem w końcowej fazie prac programistycznych (a konkretnie w wersji beta 11) dodano do przegladarki opcję Nie śledź. Pozwala ona użytkownikowi zrezygnować ze śledzenia, często używanego do reklamy behawioralnej.

Karty aplikacji

Umożliwiają lepsze zarządzanie często otwieranymi kartami, zapewniając im stałe miejsce w przeglądarce. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy dowolną kartę, aby przypiąć ją jako kartę aplikacji.

Grupowanie kart

Funkcja zwana też panoramą umożliwia za pomocą funkcji "przeciągnij i upuść" organizowanie kart w łatwe do zarządzania grupy, które można dowolnie nazwać i aranżować (podobne rozwiązanie spotykamy np. w Operze 11). Aby zacząć korzystać z tej funkcji, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy dowolną kartę i wybrać opcję Przenieś do grupy.

Menedżer dodatków

Nowy interfejs menedżera dodatków pomaga łatwiej odnaleźć i zainstalować dodatki do Firefoksa. Przed instalacją można przeglądać ich opisy, obejrzeć zrzuty ekranu, oceny i rekomendacje. Menedżer dodatków umożliwia także przeglądanie i zarządzanie zewnętrznymi wtyczkami, a ponadto automatycznie aktualizuje wszystkie zainstalowane dodatki.

Synchronizacja

Przeglądarka oferuje funkcję synchronizacji, umożliwiającą synchronizację historii przeglądania, zakładek, otwartych kart, haseł i danych formularzy pomiędzy wieloma komputerami i urządzeniami przenośnymi obsługującymi mobilną wersję Firefoksa. Konto synchronizacji można ustawić w oknie opcji.

Bezpieczeństwo i multimedia

W Firefoksie 4 wprowadzono także mechanizm umożliwiający witrynom wyraźne określenie zawartości uprawnionej do wyświetlania. Polityka bezpieczeństwa treści (Content Security Policy) ma za zadanie zapobiegać atakom typu cross site scripting (przeglądarka pomija wówczas zawartość, która nie została zaakceptowana przez witrynę). W kwestii bezpieczeństwa użytkownika wypada też wspomnieć o HTTP Script Transport Security. Dzięki HSTS witryny internetowe mogą chronić wrażliwe dane użytkowników przed przechwyceniem w trakcie logowania, polecając Firefoksowi automatyczne nawiązywanie bezpiecznego połączenia z ich serwerami.

Firefox 4 wspiera również elementy standardu HTML5, format WebM (użytkownicy mogą oglądać przyspieszane sprzętowo, płynnie odtwarzane materiały wideo w jakości HD bez konieczności instalowania wtyczek) oraz API Mozilla Audio (programiści mogą używać JavaScriptu do odczytywania i zapisywania danych audio).

Wydajność

JägerMonkey, nowy silnik JavaScript, ma dodać Firefoksowi mocy w przetwarzaniu skryptów JS. To szczególnie istotnie teraz, gdy przeglądarki stają się platformą dla wymagających aplikacji sieciowych i gier opartych na przeglądarce. Szybkość Firefoksa 4 RC1 jest jedną z mocniej akcentowanych przez producenta cech przeglądarki. Wkróce zweryfikujemy te zapowiedzi - już 15 marca ukaże się finalna wersja Internet Explorera 9; dorzucimy Chrome 10 i przetestujemy te aplikacje pod kątem wydajności.