Firefox 4 beta 2 - przeglądarka dostała polski interfejs

Ukazała się druga wersja testowa przeglądarki internetowej Firefox 4. Program dostępny jest już w wersji z polskim interfejsem użytkownika.

W odróżnieniu od bety 1 przeglądarki Firefox 4, wydanej przez Mozillę na początku lipca 2010 r., drugie wydanie testowe wprowadza obsługę 23 dodatkowych języków. Na liście znalazł się j. polski.

To nie wszystkie zmiany - wśród pozostałych nowości, wprowadzonych w drugiej becie, znalazła się m.in. funkcja App Tabs, służaca do "wygodniejszego i oszczędzającego przestrzeń zarządzania często używanymi stronami i aplikacjami webowymi".

Jej działanie polega na tym, że jeśli klikniemy zakładkę danej karty (na pasku zakładek) prawym przyciskiem myszy i wybierzemy z menu kontekstowego pozycję "Przekształć w kartę aplikacji", zakładka zostanie zminimalizowana.

Zamiast tytułu strony i ikonki graficznej (favicon) na pasku będzie wyświetlana tylko ta ostatnia.

Inne nowości to wprowadzenie lokalizacji kart u góry okna przeglądarki zarówno w wersji Windows, jak i Mac OS X (funkcję tę można wyłączyć przywracając "tradycyjne" miejsce kart) oraz zastąpienie paska menu pojedynczym przyciskiem Firefox w wersjach na Windows 7 i Windows Vista (wkrótce również na Maku i na Linuksie).

Firefox 4 beta 2 to także kilka innowacji technicznych, w tym efekty przejścia CSS3 (nowe funkcje CSS3, takie jak przejścia i transformacje, co umożliwia łatwe dodawanie eleganckich animacji do stron), funkcja Retained Layers (szybkie przewijanie przy pomocy myszy nawet na kompleksowych witrynach) i zmiany w środowisku XPCOM, które poprawiają czas startu programu.

Więcej informacji: Mozilla