Firefox 4 beta 7 - warto było czekać

Z prawie dwumiesięcznym opóźnieniem, Mozilla udostępniła wczoraj siódmą wersję beta Firefoksa. Przeglądarka znacznie lepiej radzi sobie z JavaScript, wykorzystując nowy silnik JS - JagerMonkey. Wśród nowości jest też obsługa formatu fontów OpenType, domyślna aktywacja WebGL i poprawki funkcji Panorama.

W teście JS, najnowszy Firefox 4 beta 7 jest trzykrotnie szybszy od stabilnej wersji Firefox 3.6.12. W stawce, najnowsza beta zajmuje drugie miejsce - tuż za przeglądarką Opera 11 alpha.

Computerworld sprawdzał przeglądarki z pomocą popularnego benchmarku SunSpider JavaScript. Najlepsze wyniki osiągały, wydana na początku listopada Opera 11 alpha, Firefox 4 beta 7 i najnowsza wersja Chrome 8.

Zobacz również:

  • Używasz Firefoxa? Już możesz go zaktualizować
  • Opera prezentuje funkcję, na którą nie wpadła konkurencja

Dalej, Safari 5.02 i Internet Explorer 9 beta, który wykonywał skrypty JavaScript o 25% wolniej od "liska". Na wyniki Firefoksa, duży wpływ miało uruchomienie nowego kompilatora JavaScript JIT - JagerMonkey, który dotąd dostępny był tylko w wersji deweloperskiej.

Pozostałe zmiany w wersji beta 7, to m.in. akceleracja sprzętowa dla Windows i Mac OS X oraz wsparcie dla elementów grafiki 3D - WebGL.

Mozilla idzie tu nawet o krok dalej niż Microsoft, bo Direct3D pojawi się również w Windows XP. Przypomnijmy, że IE9 beta działa wyłącznie w systemach Windows 7 i Vista.

Firefox 4 beta 7 zapewnia obsługę formatów OpenType, które mogą doprowadzić do rewolucji w sieciowej typografii. OT pozwala m.in. osadzać kroje pisma na stronach WWW, co daje możliwość wyświetlenia ich w przeglądarce na komputerze, w których wybrana czcionka nie jest zainstalowana.

Najnowszą przeglądarkę pobrać można w dziale Download. Firefox 4 beta 7 działa w systemach Windows, Mac OS X i Linux. Kolejnej wersji beta można spodziewać się na początku grudnia. Wydanie finalne, w pierwszym kwartale 2011 r.