Firefox 4 beta 8, zapowiedź przycisku "Nie śledź!"

Mozilla udostępniła wreszcie swój świąteczny prezent - przeglądarkę Firefox 4 beta 8. Najnowsza wersja "liska" to poprawki dla wielu błędów z poprzednich wersji testowych i lepszy silnik WebGL. Twórcy zapowiadają też mechanizm podobny do Tracking Protection w IE9.

Firefox 4 beta 8 to m.in. usprawnienia w Firefox Sync - narzędziu do synchronizacji haseł, ustawień i zakładek. W nowym wydaniu, poprawiono współpracę z wersją mobilną i wygląd okienka. Odświeżono też menedżer plików.

Mozilla chwali się, że Firefox 4 beta 8 w teście Sunspider jest już szybszy od najnowszego Webkita, z którego korzysta m.in. Apple Safari. "Lisek" wygrywa też z konkurencją w teście Kraken Javascript Benchmark.

Twórcy Firefoksa zapowiadają, że na początku 2011 r. w przeglądarce pojawi się przycisk "Nie śledź!" - funkcjonalność przypominająca nieco Tracking Protection w IE9 beta.

Cel funkcji to m.in. możliwość blokowania poszczególnych stron i elementów witryn przez użytkowników. To szczególnie przydatne, gdy wokół mówi się o inwigilacji i stronach, które kradną historię przeglądarki.

Technologia, która umożliwi coś jak przycisk "Nie śledź!" jest potrzebna i wprowadzimy ją w pierwszej połowie przyszłego roku - mówił Gary Kovacs, dyrektor generalny Mozilli.

Zmiany w przeglądarkach zostały wymuszone przez Federalną Komisję Handlu, której ostatni raport wykazał, że firmy Microsoft, Google i Mozilla nie chronią prywatności użytkowników w odpowiedni sposób.