Firefox 4 dla Androida już za kilka tygodni

Już wkrótce Mozilla Foundation opublikuje przeglądarkę Firefox 4 w wersji dla systemu Android. Kolejna wersja beta programu pojawi się najprawdopodobniej  w przyszłym tygodniu.

Najnowsza wersja mobilnej przeglądarki ma zawierać funkcję synchronizacji, która pozwala użytkownikom kopiować dane zawarte w komputerze na telefon z systemem Android. Jak zapewnił Jay Sullivan (wiceprezes Mozilli), synchronizacja umożliwi nam przeklejenie: haseł, zakładek, otwartych kart czy też historii przeglądania.

Sullivan mówi też o 150 dodatkach jakie mają być dostępne dla użytkowników telefonów komórkowych z Androidem już w momencie opublikowanie przeglądarki. To właśnie wtyczki i rozszerzenia pozwoliły Firefoksowi stać się jednym z liderów rynku. Mobilna wersja Firefoksa będzie również dostępna dla urządzeń Nokii z systemem operacyjnym Maemo. Ze względu na ograniczenia techniczne nie będzie na razie dostępna dla systemów iPhone OS, Symbian, Windowsa Mobile czy BlackBerry.

Zobacz również:

  • Firefox 115 to ostatnia wersja, która zadziała na Windows 7 i 8
  • Recenzja: Recenzja Nothing Phone (2): Nic nowego
  • Mozilla przeprasza użytkowników Firefoxa. Za co?

Mozilla ma również w planach sklep z aplikacjami. W przyszłości fundacja zamierza też rozwinąć projekt tzw. "błyskawicznej personalizacji". Dzięki niej, po zalogowaniu użytkownik uzyskuje dostęp np. do swoich ulubionych stron i zakładek, niezależnie od tego z jakiego urządzenia korzysta.

W dalszej perspektywie Mozilla zamierza przyspieszyć harmonogram rozwoju. Zgodnie z nim nowa "duża" wersja Firefoksa dla urządzeń mobilnych pojawiać się ma przynajmniej raz do roku.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: