Firefox 4 - jest pierwsza wersja beta

Mozilla udostępniła pierwszą wersję testową przeglądarki Firefox 4. Aplikacja charakteryzuje się m.in. nowym menedżerem dodatków i wtyczek oraz zmianą wyglądu i położenia paska zakładek.


Możliwości przeglądarki Firefox 4 beta 1 jako pierwsi mogą sprawdzić użytkownicy systemów operacyjnych Windows.

Pasek zakładek przeglądarki przeniesiony został na samą górę interfejsu aplikacji, z kolei pasek menu został zastąpiony pojedynczym przyciskiem Firefox (w Viście i Windows 7 jest to ustawienie domyślne). Kolejna nowość to funkcja Smart Location Bar, ułatwiająca wyszukiwanie otwartych kart i przełączanie się między nimi.

Zobacz również:

  • Używasz Firefoxa? Już możesz go zaktualizować
  • Bez tych dodatków Firefoxa nie używam

Przyciski zatrzymania wczytywania strony i odświeżania zostały zintegrowane w jeden przycisk. Pojawiło się też natywne wsparcie dla formatu wideo WebM oraz mechanizm ochrony przeglądarki przed awariami wtyczek Adobe Flash, Apple Quicktime i Microsoft Silverlight (funkcja zastosowana już w Firefoksie 3.6.4).

Programiści Mozilli zwracają też uwagę na usprawnienia w systemie ochrony prywatności użytkownika, polegające na usunięciu błędów mogących doprowadzić do ujawnienia historii przeglądanych stron. Położono też większy nacisk na wydajność działania -szybsze uruchamianie się przeglądarki i skrócenie czasu oczekiwania na wczytanie strony. A to dopiero początek - zapowiada Mozilla.

Póki co Firefox 4 beta 1 przewyższa wydajnością ostatnią jak dotąd stabilną wersję przeglądarki, noszącą numer 3.6.6. W benchmarku Futuremark Peacekeeper (więcej punktów = lepiej) uzyskał w naszym teście wynik 681 punktów, a w teście Sunspider (krótszy czas =lepiej) osiągnął rezultat 3797,6 ms. Wyniki wersji 3.6.6 to odpowiednio 531 punktów i 5433,4 ms.

Benchmarki przeprowadzono na komputerze z Windows XP Home, procesorem Intel Pentium 4 3 GHz, 1 GB pamięci RAM, uruchomionymi programami Word, Winamp, Microsoft Outlook, komunikatorem Gadu-Gadu i antywirusem Eset Smart Security.

Firefox 4 beta - zmiany w interfejsie

Mozilla czeka na twoją opinię

Głównym celem udostępnienia wersji beta jest zebranie opinii użytkowników - dlatego też Mozilla umieściła w nowym Firefoksie specjalny przycisk "feedback" umożliwiający przesyłanie komentarzy i ocen.

Zgodnie z założeniami przedstawionymi niedawno przez Mike'a Beltznera, dyrektor ds. przeglądarki w Mozilli, Firefox 4 ma spełniać 3 podstawowe zadania:

- być superszybką przeglądarką

- wspierać nowe technologie i standardy sieciowe, poczynając od HTML5

- oddawać użytkownikowi pełną kontrolę nad zachowaniem i wyglądem programu.

Więcej informacji: Mozilla