Firefox 4 - najciekawsze propozycje zmian w przeglądarce

Lektura wątków opublikowanych na forum Firefox User Voice, gdzie użytkownicy zgłaszają propozycje zmian w przeglądarce Mozilli, może być bardzo pouczająca. Rzuca ona bowiem wiele światła na to, jak internauci wyobrażają sobie idealną przeglądarkę.

Forum Firefox User Voice to platforma wymiany koncepcji i pomysłów na udoskonalenie przeglądarki Mozilli. Propozycje zgłaszają sami internauci, którzy mogą też głosować na pomysły innych (forum wymaga rejestracji, a do dyspozycji jednej osoby pozostaje 10 głosów).

Znajdziemy tu mnóstwo "standardowych" postulatów, takich jak apele o zwiększenie wydajności aplikacji, skrócenie czasu uruchamiania i zapewnienie pełnej zgodności z testem Acid3 (ten ostatni jest bardzo aktualny, bowiem pod względem obsługi standardów Firefoksa dogania Internet Explorer).

Zobacz również:

  • Opera wprowadza serwis VPN w wersji premium. Czy warto się skusić?

Są też pomysły bardziej oryginalne - wybrane z nich przytaczamy poniżej.

1. Tryb prywatny w osobnej karcie lub oknie przeglądarki.

Obecnie przejście do trybu prywatnego powoduje, że karty otwarte dotychczas w oknie Firefoksa zostają zamknięte, a na ich miejsce pojawia się nowa - pusta (karty trybu standardowego zostaną zapamiętane i otworzone po zakończeniu przeglądania w trybie prywatnym).

2. Nowy menedżer pobierania plików.

Pojawił się pomysł, by zintegrować go z przeglądarką tak, jak ma to miejsce w wypadku menedżera dodatków i rozszerzeń - ten po uruchomieniu wyświetla się na nowej karcie, podczas gdy menedżer pobierania to osobne okno.

3. Menedżer zarządzania pamięcią, czyli mechanizm ułatwiający identyfikację najbardziej obciążających zasoby komputera procesów, związanych z działaniem przeglądarki.

4. Szybkie wybieranie.

Niektórzy forumowicze proponują przeniesienie do Firefoksa rozwiązań sprawdzonych w konkurencyjnych przeglądarkach, Google Chrome i Opera, np. funkcji Speed dial/Top Sites. Szybkie wybieranie w Operze sprawia, że każda nowootwarta, pusta karta zawiera miniatury dodanych przez użytkownika witryn, które można dowolnie organizować. Z kolei Top Sites w Chrome to najczęściej odwiedzane witryny, dodane do specjalnej listy, których miniatury wyświetlane na jednej stronie.

W przeciwieństwie do pomysłów na upodobnienie Firefoksa do konkurencji pojawiają się też apele o to, aby pod żadnym pozorem tego nie robić, np. usunąć obramowania wokół przycisków.

5. Zmiany w interfejsie.

Wielu internautom nie podoba się przycisk Firefox w obecnej postaci (przycisk opcjonalnie zastępujący pasek menu), stąd też propozycje uatrakcyjnienia go - np. zastąpienie napisu "Firefox" logotypem przeglądarki lub połączenie grafiki z tekstem. Złośliwi mogliby zarzucić tej idei zbytnią inspirację Operą (w tym programie przycisk wygląda właśnie w ten sposób).

Inni proponują zwiększenie funkcjonalności przycisku, tak by po jego kliknięciu rozwijało się menu przypominające menu Start w Windows.

Co sądzicie o tych propozycjach? Czekamy na wasze opinie.

Vox populi

Niektóre z propozycji internautów zetknęły się z pomyślnym odzewem programistów Mozilli. Chodzi m.in. o App Tabs - funkcję polegającą na tym, że jeśli klikniemy zakładkę danej karty (na pasku zakładek) prawym przyciskiem myszy i wybierzemy z menu kontekstowego pozycję "Przekształć w kartę aplikacji", zakładka zostanie zminimalizowana. App Tabs, podobnie jak ujednolicenie interfejsu przeglądarki dla Windows i Linuksa zastosowano w wersji beta 2 Firefoksa 4.