Firefox 4 - premiera we wtorek

22 marca - wtedy ma się ukazać pełna wersja Firefoksa 4. Jest to informacja podana przez firmę Mozilla. To tydzień po premierze finalnej wersji nowej przeglądarki Microsoftu, Internet Explorera 9.

Firefox 4 ma być dostępny o godzinie 7.00 czasu pacyficznego (w Polsce 15.00). Początkowo przeglądarka miała ukazać się jeszcze w zeszłym roku, jej premierę kilkukrotnie jednak przekładano. Premiera 22 marca 2011 jest prawie pewna gdyż poinformował o niej Damon Sicore, pełniący w Fundacji Mozilla rolę starszego dyrektora ds. produkcji.

Pierwsze informacje mówiące o tym, że Mozilla pracuje nad czwartą częścią swojej kultowej przeglądarki pojawiły się w lutym zeszłego roku. Wówczas to pojawił się Firefox 3.7 (Gecko 1.9.3), który miał zapowiadać Firefoksa 4. W lipcu z kolei wyszła pierwsza wersja Beta (w sumie ukazało się ich 12).

Zobacz również:

  • Firefox 115 to ostatnia wersja, która zadziała na Windows 7 i 8

Następnie Mozilla postanowiła wdrożyć plan, który zakładał ostateczną premierę Firefoksa 4 przed końcem listopada 2010 roku. W październiku poinformowano jednak, że przeglądarka posiada jeszcze kilka niedociągnięć i przełożono jej premierę na następny rok. Teraz wreszcie nowy produkt Mozilli wychodzi na światło dzienne

Firefox 4 zawiera nowy menedżer przeglądania kart, który nosi nazwę "Panorama" (wcześniej znana pod nazwą Tab Candy). Ułatwia ona jednoczesną pracę w sieci na wielu kartach. Jedno naciśnięcie klawisza pozwala na przegląd otwartych stron i przełączanie miedzy nimi. Możliwe jest też tworzenie grup kart i przełączanie miedzy tymi grupami.

Zmianie uległ także interfejs, który na wzór IE 9 i Google Chrome, jest bardziej minimalistyczny.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: