Firefox 4 przyśpieszy? Mozilla mówi "nie" powolnym dodatkom

Firefox słynie z dodatków, ale Mozilla zauważyła, że część z nich zbyt mocno spowalnia działanie programu. Twórcy dodatków muszą się postarać, bo w przeciwnym razie wylądują na "czarnej liście", jak FoxLingo Translator/Dictionary, Firebug i AniWeather.

Justin Scott z Mozilli mówi, że choć większość dodatków wpływa na wydajność tylko w niewielkim stopniu, są i takie, które znacząco spowalniają Firefoksa.

Spowolnienie może być znaczne, szczególnie kiedy użytkownik korzysta z kilku dodatków na raz. Według Mozilli, każdy dodatek dodaje około 10 proc. do czasu uruchamiania się przeglądarki. Instalacja 10 rozszerzeń może go nawet podwoić.

Wyścig przeglądarek trwa, a najnowsze programy Chrome 10 i Internet Explorer 9 są promowane jako superwydajne i bardzo szybkie. Mozilla musi więc sprawić, by Firefox 4 był właśnie taki.

Pierwszy krok to automatyczne testy wydajności. Dodatki zostaną dokładnie przetestowane pod kątem spowalniania programu. Wśród 100 najlepszych rozszerzeń do Firefoksa, najwięksi przestępcy to FoxLingo Translator/Dictionary i Firebug, które spowalniają uruchamianie programu o 74 procent!

Niebawem, Menedżer dodatków w programie Firefox 4 wyświetli ostrzeżenie obok nazw rozszerzeń, które spowalniają start przeglądarki o 25 procent lub więcej.

Jeszcze szybszy Firefox - co użytkownik może zrobić?

Dobry sposób na szybszą przeglądarkę to usunięcie wszystkich dodatków, z których nie korzystamy. Można to zrobić wchodząc w Narzędzia / Dodatki.

Obok opcji "Usuń", istnieje również możliwość wyłączenia dodatku. Może być przydatna, jeśli używamy jakieś wtyczki jedynie od czasu do czasu.

Przeczytajcie również artykuł pt. Jeszcze szybszy Firefox - najlepsze porady.