"Firefox 4 to przeglądarka kompletna"

"Mamy poczucie, że Firefox 4 spełnia nasze oczekiwania. Uważamy, że rolą projektu Mozilla jest ustawianie poprzeczki wystarczająco wysoko, aby jakość przeglądarek wydawanych na rynku nieustannie się podnosiła" - mówi w rozmowie z PCWorld Zbigniew Braniecki, członek zarządu Mozilla Europe.

Ukazała się wersja "release candidate" przeglądarki internetowej Firefox 4. Plan wydawniczy aplikacji zmieniał się dość często - a wraz z nim przesuwały się kolejne daty premiery programu. Program miał ukazać się już w 2010 r. tymczasem jeszcze w lutym 2011 producent uraczył użytkowników kolejną wersją testową. Wreszcie można chyba powiedzieć, że Firefox 4 wyszedł na ostatnią prostą przed metą.

Skorzystaliśmy z okazji, by zadać reprezentantom Mozilli kilka pytań dotyczącym Firefoksa 4 RC1.

PC World: To chyba najdłuższy cykl rozwojowy, jaki przechodziła którykolwiek z nowoczesnych przeglądarek internetowych? Pierwsza wersja pre-alfa Firefoksa 4 datowana jest na marzec 2008 r. ...

Zbigniew Braniecki, Mozilla Europe: W czerwcu 2008 wydaliśmy Firefoksa 3.0, w czerwcu 2009 Firefoksa 3.5, a w styczniu 2010 Firefoksa 3.6 - to nad tym pracowaliśmy do stycznia 2010. Dopiero od tego momentu datujemy przeniesienie prac na Firefoksa 4 i jego silnik - Gecko 2.0.

Czy wydanie 13 wersji beta było rzeczywiście konieczne? Spotkałem się bowiem z opiniami, że producenci wydający kolejne edycje testowe produktów starają się w ten sposób głównie pokazać, że coś robią.

Mozilla jest projektem publicznie otwartym. Opieramy się na pracy ogromnej rzeszy wolontariuszy i to od współpracy z nimi zależy czy będziemy w stanie wydawać produkty które mogą konkurować z produktami wydawanymi przez największe firmy IT na świecie. W efekcie musimy wydawać jak najwięcej publicznych wydań aby zebrać jak najwięcej opinii i informacji zwrotnych.

Przy Firefoksie 4 mamy blisko cztery miliony beta testerów i to niesamowicie ważne, abyśmy byli w stanie dostarczać im najświeższe zmiany, jednocześnie pilnując by były na tyle stabilne, żeby chcieli ich używać. Taki balans uzyskujemy wersjami beta. To, że jest ich 13 jest wynikiem długiego cyklu pracy nad wydaniem i tego, że bety zaczęliśmy wydawać bardzo wcześnie - w czerwcu 2010.

Czy macie poczucie dobrze wykonanej roboty? Czy udało się wam spełnić w 100% cele, przedstawione przez Mike'a Beltznera [dyrektor ds. przeglądarki Firefox w Mozilli] w ub. roku? Chodzi o wydajność, wsparcie standardów sieciowych, oddanie użytkownikowi pełnej kontroli nad przeglądarką?

Tak. Mamy poczucie, że Firefox 4 spełnia nasze oczekiwania. Uważamy, że rolą projektu Mozilla jest ustawianie poprzeczki wystarczająco wysoko, aby jakość przeglądarek wydawanych na rynku nieustannie się podnosiła. Firefox 4 ustawia poprzeczkę bardzo wysoko i pozwala każdemu użytkownikowi Internetu korzystać ze świetnej, nowoczesnej przeglądarki, która dba o jego prywatność i pozwala mu kontrolować to jak korzysta z Internetu.

Udało nam się też dodać obsługę mnóstwa nowych standardów do silnika Gecko 2.0 z którego również jesteśmy bardzo zadowoleni - to nasza baza technologiczna do następnych wydań, które dzięki temu będą mogły wychodzić znacznie szybciej.

Niedawno wyszedł Chrome 10, 14 marca ukaże się finalny Internet Explorer 9. Będzie to dobra okazja, by porównać te przeglądarki. W czym tkwi siła Firefoksa 4 w porównaniu z konkurentami?

Firefox 4 jest szybki, wygodny, elastyczny, ma odświeżony wygląd, pozwala doświadczać nowoczesnego Internetu użytkownikom każdej z platform systemowych, dba o prywatność i bezpieczeństwo użytkownika. Można go dostosować z wykorzystaniem jednego z dziesiątek tysięcy rozszerzeń. To po prostu kompletna przeglądarka.

Podejrzewam, że za wcześnie by o tym mówić w momencie wydania "czwórki", ale z pewnością myślicie już o Firefoksie 5. Pojawiły się już jakieś pomysły w tym zakresie?

Och, tak. Jak wiadomo zdecydowaliśmy się przyspieszyć cykl wydań i Firefox 5 planujemy juz za kilka miesięcy. Mamy mnóstwo pomysłów z których teraz będziemy wybierać te z którymi chcemy zdążyć na Firefoksa 5. Mamy wiele pomysłów takich jak Aplikacje Desktopowe - Menedżer Kont czy rozbudowane zarządzanie rozszerzeniami. Więcej informacji na temat aktualnego stanu można znaleźć na stronie Firefox Roadmap.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: