Firefox 4 w lutym 2011 r. "Skopie wam d..."

Coraz bliżej do wydania ostatecznej wersji przeglądarki internetowej Firefox 4. Mozilla może udostępnić program już w lutym br.

Szybko zbliżającą się datę premiery Firefoksa 4 sugerują wpisy na liście mailingowej społeczności programistów Mozilli. Damon Sicore, dyrektor ds. inżynierii platform, napisał: "Pracowaliśmy bardzo mocno nad Firefoksem 4 i czas go już udostępnić." Na chwilę obecną przeszkodą do usunięcia pozostaje ok. 160 błędów w kodzie aplikacji, których trzeba się pozbyć. Od momentu, gdy liczba tych problemów spadnie poniżej 100, upływa jeszcze na ogół sześć tygodni i przeglądarka wkracza w etap "release candidate" - dodał Sicore.

Zanim jednak nastąpi wydanie finalnego Firefoksa 4, pojawi się jeszcze jedna wersja beta, już dziewiąta. Jeśli prace nad oczyszczeniem kodu przeglądarki będą przebiegać sprawnie, Firefox 4 będzie "kopał tyłki" - zapowiada przedstawiciel Mozilli.

Zobacz również:

  • Używasz Firefoxa? Już możesz go zaktualizować
  • Pobieranie z YouTube - jak ściągać filmy i muzykę? [PORADNIK]

Czego można się spodziewać po Firefoksie 4? M.in. znacznego przyspieszenia działania - program uzyska je dzięki nowemu silnikowi JavaScript - JägerMonkey. W programie pojawi się też funkcja "Nie śledź!", podobna nieco do mechanizmu Tracking Protection w Inetrent Explorerze 9 beta, a umożliwiająca użytkownikom blokowanie poszczególnych stron i elementów witryn.

W grudniu 2010 r. po latach dominacji Internet Explorera Firefox przejął miano najpopularniejszej przeglądarki w Europie. Finalne wydanie wersji 4 z pewnością pomoże przeglądarce utrzymać i wzmocnić pozycję lidera.

Mamy nadzieję, że Mozilli uda się dotrzymać terminu; w przeszłości nie zawsze było to możliwe i premiery kolejnych wydań Firefoksa przesuwały się w czasie z różnych przyczyn. Pierwotnie zakładana data wydania wersji nr 4 przewidziana była na przełom października i listopada 2010 r.