Firefox 4 z nowym silnikiem JavaScript

Na dzień przed wydaniem publicznej bety IE 9, Mozilla zaprezentowała wyniki nowego silnika JavaScript, z którego skorzystamy w Firefoksie 4. JägerMonkey ma sprawić, że najnowszy "lisek" znów wróci do wyścigu w najszybszym wyświetlania JS-ów. Firefox to kolejna przeglądarka, która prezentuje swoje nowości tuż przed wydaniem Internet Explorera 9 beta.

JägerMonkey, nowy silnik JavaScript, ma dodać Firefoksowi mocy w przetwarzaniu skryptów JS. To szczególnie istotnie teraz, gdy przeglądarki stają się platformą dla wymagających aplikacji sieciowych i gier opartych na przeglądarce.

Ostatnie wersje rozwojowe Firefoksa 4 zainteresowały nas różnymi dodatkami. Informaliśmy m.in. o panelu do układania otwartych kart, nazwanym Panorama i innych narzędziach usprawniających pracę. Użytkownicy ciągle jednak narzekali na wydajność. W najnowszym wydaniu Firefoksa 4 beta 5 wraz z JägerMonkey problemy te zaczynają znikać. Nowy silnik JavaScript osiąga w testach coraz to lepsze wyniki.

Zobacz również:

  • Firefox 115 to ostatnia wersja, która zadziała na Windows 7 i 8
  • Mozilla przeprasza użytkowników Firefoxa. Za co?
Firefox 4 z nowym silnikiem JavaScript

Wyniki testu V8 Benchmark dla poszczególnych wersji Firefoksa. Im wynik wyższy, tym lepiej. (Źródło: blog.mozilla.com)

Na oficjalnym blogu Mozilli, Rob Sayre odpowiedzialny za silnik JavaScript w Firefoksie, przedstawił wyniki testów wydajności JägerMonkeya.

Z nowym silnikiem, Firefox jest znacznie szybszy, zwłaszcza w ciężkich aplikacjach JavaScript, z których korzystają m.in. Gmail i Facebook.

Najnowsza wersja Firefoksa jest teraz szybsza od IE 9 Preview 3 i kilkukrotnie przebija popularną dziś wersję FF 3.6.9. Dzięki temu, Firefox powoli zbliża się też do prędkość Opery 10.61 i Chrome'a 6.0.472.55.

Firefox 4 z nowym silnikiem JavaScript

Wyniki testu V8 Benchmark i porównanie osiągów Firefoksa z 8 września 2010 r. z wynikami ostatnio wydanych wersji konkurencji. (Źródło: blog.mozilla.com)

Rob Sayre zapewnia, że Firefox będzie dużo szybszy i może nawet wyprzedzić Operę i Chrome'a w listopadzie, gdy światło dzienne ujrzy finalna wersja czwarta. Na blogu Mozilli sprawdzisz też wyniki testu SunSpider.

Testową wersję Firefoksa wraz z JägerMonkey pobrać można ze strony projektu. Producenci zalecają, by na razie używać jej wyłącznie do benchmarków.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: