Firefox 40 - zmiany i ulepszenia, ale wersji 64-bit nadal brak

Najnowsze, stabilne wydanie Firefoxa trafiło na serwery. Przynosi sporo poprawek dla użytkownika, wśród których warto wymienić pełne wsparcie dla Windows 10.

Firefox 40 to także wprowadzenie automatycznego blokowania pobierania potencjalnie niechcianych programów z sieci. Przy nowych zakładkach użytkownik może samodzielnie zdecydować, jakie mają pokazywać się sugerowane strony. Pierwszy rodzaj to takie, które najczęściej się odwiedzało. Drugi - strony sugerowane na podstawie tego, jakie rodzaje witryn użytkownik najczęściej odwiedza. I wreszcie opcja trzecia to... brak sugestii. Użytkownicy komunikatora Hello mogą umieszczać w czacie linki, a menadżer wtyczek doczekał się kosmetycznych zmian. Użytkownicy systemów Linux i Windows powinni zaobserwować od tej edycji płynniejsze przewijanie stron oraz lepsze odtwarzanie filmików oraz animacji znajdujących się na nich. Gdy będzie się chciało zainstalować wtyczkę niepodpisaną przez Mozillę, pojawi się stosowne ostrzeżenie.

Nowe opcje ustawień w Firefoxie 40

Nowe opcje ustawień w Firefoxie 40

Nowy Firefox to również zmiany techniczne. Dzięki nim znajdujące się na stronach pliki graficzne .jpg będą wczytywać się szybciej, a wtyczki NPAPI lepiej sprawować dzięki asynchronicznej inicjalizacji. Natstąpiła również poprawa w obsłudze HTML5, a programiści otrzymali szereg dodatkowych narzędzi. Warto wymienić spośród nich nowe widoki (Waterfall, Call Tree i Flame Chart) oraz wyświetlanie powiadomień z SharedWorker i ServiceWorker w konsoli webowej. Jak zwykle poprawiono także kilka bugów. Niestety, wciąż brak oficjalnego wydania Firefoxa pod Windows i Mac na systemy 64-bitowe, co miało nastąpić już przy edycji z numerem 38.

Przeglądarkę Firefox 40 dla Windows można pobrać bezpośrednio z naszej strony.