Firefox 5 - coś z IE i coś z Chrome. Tylko lepiej podane

Jeszcze w 2011 r. pojawi się Firefox 7. Plan Mozilli jest zaskakujący, ale jego pierwszy punkt - Firefox 5 - szybko się rozwija. Nowy "lisek" będzie miał dynamizcne jump-listy jak IE 9 i podgląd plików PDF podobny do czytnika z Chrome 11.


Firefox 4 ma dopiero dwa tygodnie, ale Fundacja Mozilla już pracuje ciężko nad kolejnymi wydaniami przeglądarki. Firefox 5 ma się pojawić na przełomie czerwca i lipca, a w planach na ten rok jest jeszcze Firefox 6 i Firefox 7.

Niektóre funkcje, które opiszemy mogą pojawić się dopiero, w którymś z kolejnych wydań Firefoksa.

Mozilla Prism - odpowiedź na jumplisty?

Jedną z najciekawszych funkcji Internet Explorera 9 jest możliwość połączenia stron z systemem operacyjnym. Możliwe jest przyciąganie otwartej karty do paska zadań lub menu start i umieszczenie tam skrótu do konkretnej witryny. Strony mogą też tworzyć tzw. jumplisty, dzięki którym użytkownik już po najechaniu na ikonkę będzie mógł zdecydować się na konkretną podstronę.

Coś podobnego zaoferuje Firefox 5 wraz ze swoją aplikacją Prism, która dotąd znana była jako dodatek do przeglądarki w wersji 3 i 3.6.

Mozilla Prism umożliwia umieszczanie skrótów do stron lub aplikacji webowych bezpośrednio w pasku zadań (Windows) lub stacji dokującej (Mac OS X). Po uruchomieniu skrótu, aplikacja otwiera się w oddzielnym okienku przeglądarki.

Skrót z pasku zadań, który można również umieścić w samym Firefoksie 5, będzie kierował do konkretnej funkcji, a nie całego serwisu. Widać to na przykładzie Twittera - linki prowadzą do opcji, takich jak: "Nowy Tweet", "Napisz wiadomość", "Ulubione" czy "Szukaj".

Karta domowa w miejsce przycisku "Home"

Pod koniec 2009 r. Mozilla rozważała umieszczenie w Firefoksie stałej karty domowej, która mogłaby przyśpieszyć czynności związane z serwisami społecznościowymi, kanałami RSS i wyszukiwaniem - co uczyniłoby pracę w internecie szybszą i łatwiejszą.

Firefox 5 może oznaczać wprowadzenie tej funkcjonalności w miejsce obecnego przycisku "Home", który ostatecznie zniknie z UI przeglądarki.

Współdzielenie na Facebooku (i nie tylko)

Mozilla chce rozszerzyć możliwości współdzielenia informacji, adresów URL i plików w nowych wersjach Firefoksa. Nowa funkcja "Udostępnij" pozwoli zintegrować z przeglądarką swoje profile z serwisów, takich jak Facebook i NK.pl. Kliknięcie w ikonkę na pasku adresu pozwoli automatycznie przekazać link swoim znajomych, na zasadzie funkcjonalności "Lubię to!" czy "Fajne!".

Inna nowość to specjalne miejsce do dzielenia się plikami, jak przypuszczamy np. w Dropboksie. Firefox 5 umożliwi przesyłanie danych metodą 'przeciągnij i upuść' znaną z tradycyjnego kopiowania plików w MS Windows.

Menedżer kont - więcej możliwości

Kolejny plan Mozilli to poprawa zarządzania kontami w Firefoksie. Kiedy programu używa więcej osób, warto rozpocząć przeglądanie od zalogowania - po to, aby w uzupełnianiu formularzy pojawiały się właściwe dane.

Podgląd plików PDF, MP3 i innych

Nie jest to funkcja najbardziej ekscytująca, ale Mozilla wreszcie rozpoczęła prace nad zaintegrowanym czytnikiem PDF dla Firefoksa. Oznacza to, że nie będzie trzeba pobierać plików *.pdf na dysk, by je podejrzeć lub polegać na Google "Quick View", czyli opcji, która wyświetla dokumenty w aplikacji webowej GDocs.

Firefox 5, a może któreś z kolejnych wydań, poszerzy tę funkcjonalność o kolejne typy plików, takie jak MP3 z wbudowanym mini-odtwarzaczem.

Fundacja Mozilla ma przed sobą mnóstwo pracy. Trzy kolejne wydania przeglądarki w 2011 r. to nie byle wyzwanie. Następny Firefox zapowiada się jednak świetnie, a liczba nowych opcji powinna jeszcze wzrosnąć (jak zwykle czekają nas pewne niespodzianki).