Firefox 5 zaprezentowany przez Mozillę

Mozilla wprowadza pierwszą wersję Firefoksa w nowym, szybszym cyklu wydawniczym.

Polecamy: Najlepsze dodatki do Firefoksa

Mozilla oficjalnie zaprasza do pobrania Firefoksa 5. Nowe wydanie przeglądarki jest dostępne na platformy Windows, Mac i Linux (pobierz: Firefox 5 dla PC) oraz Android (pobierz: Firefox 5 dla "komórek").

Zobacz również:

  • Używasz Firefoxa? Już możesz go zaktualizować
  • Jak sprawdzić, czy Twoje hasło zostało skradzione?
  • Opera prezentuje funkcję, na którą nie wpadła konkurencja

Nowa wersja przeglądarki przypomina o niedawnej dyskusji na temat numerowania kolejnych wydań. Internauci uważają, że Firefox niepotrzebnie włącza się w wyścig z Chrome'em.

W odpowiedzi Zbigniew Braniecki, przedstawiciel Mozilla Europe, powiedział - między innymi - "Rozumiem to uczucie, że nagle deprecjonujemy wartość wydań, że kiedyś nowe wydanie to było święto. Ale efektem tego sukcesu Firefoksa jest to, że dziś Internet nie jest już zastałym środowiskiem zdominowanym przez IE6 z 2001 roku, tylko dynamicznym rynkiem na którym 80% użytkowników ma przeglądarki z ostatniego roku a nowe technologie od momentu ustandaryzowania trafiają do przeglądarek w ciągu kilku miesięcy. Dlatego moim zdaniem myślenie o numerach wersji przestaje mieć sens".

Rzeczywiście, Firefox 5 nie jest zbyt innowacyjny.

Nowości to głównie usprawnienia niektórych funkcji i większe wsparcie dla technologii CSS. Firefox 5 na platformy Windows, Mac i Linux obsługuje teraz standard animacji trójwymiarowych CSS, który pozwala deweloperom na tworzenie jeszcze bardziej efektownych witryn i aplikacji webowych. Na blogu Mozilla Hacks można znaleźć tutorial animacji CSS oraz wpis, w którym szczegółowo wyjaśniono co deweloperzy mogą zbudować korzystając z Firefoksa.

To czym chwali się Mozilla to także wprowadzenie funkcji ochrony prywatności "Nie śledź" (ang. Do Not Track) w Firefoksie dla Androida. Przypomnijmy, że funkcja ta to ochrona przed śledzeniem naszych poczynań przez strony internetowe. "Nie śledź" ma wysyłać do odwiedzanych storn informacje o tym, że użytkownik nie chce aby jego działania były przez nie zapisywane.

Aby przejść do najnowszej wersji Firefoksa, należy wybrać opcję "Sprawdź aktualizacje" z menu "O programie Firefox".

Co sądzisz o nowym wydaniu?

Pobierz: Firefox 5