Firefox 62 - co w nowym wydaniu popularnej przeglądarki?

Do dystrybucji trafiła nowa edycja przeglądarki Firefox - o numerze 62. Czym deweloperzy chcą zachęcić nas do korzystania z tej wersji?

Pierwszą nowością, jaką zobaczymy po otwarciu nowej zakładki, jest możliwość wyświetlania czterech rzędów najczęściej odwiedzanych przez użytkownika witryn internetowych - jak dotąd był tylko jeden rząd, a pod nim ostatnio odwiedzane strony. To bardzo praktyczne rozwiązanie dla kogoś, kto regularnie odwiedza te same strony - nie trzeba wchodzić do zakładek. Druga zmiana to możliwość zablokowania skryptów śledzących. Co prawda była ona wcześniej, ale po prostu... mało kto o niej wiedział, ponieważ była schowana w ustawieniach. Teraz po lewej stronie paska adresu znajduje się kółeczko z literą "i" - po kliknięciu na nie zostaje wyświetlone menu z opcją włączenia ochrony przed śledzeniem.

Firefox 62 - co w nowym wydaniu popularnej przeglądarki?

Blokowanie skryptów śledzących w Firefox 62

Po wyborze tej opcji otwiera się nowa zakładka, w której widzimy następujące możliwości:

Firefox 62 - co w nowym wydaniu popularnej przeglądarki?

Po zaznaczeniu wybranych wystarczy zamknąć zakładkę i gotowe - choć dla pewności lepiej ponownie uruchomić przeglądarkę. Za skrypty szpiegujące uznawane są między innymi te, które mają na celu ukierunkowanie reklam. Uwaga - na niektórych witrynach pewne obszary mogą być niewyświetlane. Oznacza to, że mogłyby w ten czy inny sposób umożliwiać śledzenie użytkownika. Jeśli więc strony będą wyglądać inaczej, niż je zapamiętaliście, to właśnie tego przyczyna. Jeśli ochrona przed śledzeniem jest włączona, a chcemy odblokować wzmiankowane elementy, wystarczy kliknąć na menu przy adresie, gdzie pod opcją wyłączenie śledzenia pokaże się przycisk, którego naciśnięcie pozwoli na dodanie danej witryny do wyjątków.

Zobacz również:

  • Jak sprawdzić, czy Twoje hasło zostało skradzione?
  • Używasz Firefoxa? Już możesz go zaktualizować

Kolejna nowość, jaką oferuje Firefox 62 to wprowadzenie wsparcia dla VariableFonts, co ma umożliwić tworzenie estetycznych typografii w witrynach. Jak zwykle Nie zabrakło szeregu zmian technicznych, które mają wpłynąć zarówno na szybkość pracy przeglądarki, jak i pomóc deweloperom w tworzeniu witryn oraz dodatków do Firefoxa. W tym celu używane są m.in. Parallel-Off-Main-Thread Painting, CSS Shapes, pojawił nowy inspektor stron oraz poprawki a API.

Wersję polską przeglądarki Firefox 62 można pobrać z naszego serwisu:

- kliknij tutaj, aby pobrać Firefox 62 dla Windows 32-bit

- kliknij tutaj, aby pobrać Firefox 62 dla Windows 64-bit