Firefox 62 - co w nowym wydaniu popularnej przeglądarki?

Do dystrybucji trafiła nowa edycja przeglądarki Firefox - o numerze 62. Czym deweloperzy chcą zachęcić nas do korzystania z tej wersji?

Pierwszą nowością, jaką zobaczymy po otwarciu nowej zakładki, jest możliwość wyświetlania czterech rzędów najczęściej odwiedzanych przez użytkownika witryn internetowych - jak dotąd był tylko jeden rząd, a pod nim ostatnio odwiedzane strony. To bardzo praktyczne rozwiązanie dla kogoś, kto regularnie odwiedza te same strony - nie trzeba wchodzić do zakładek. Druga zmiana to możliwość zablokowania skryptów śledzących. Co prawda była ona wcześniej, ale po prostu... mało kto o niej wiedział, ponieważ była schowana w ustawieniach. Teraz po lewej stronie paska adresu znajduje się kółeczko z literą "i" - po kliknięciu na nie zostaje wyświetlone menu z opcją włączenia ochrony przed śledzeniem.

Firefox 62 - co w nowym wydaniu popularnej przeglądarki?

Blokowanie skryptów śledzących w Firefox 62

Po wyborze tej opcji otwiera się nowa zakładka, w której widzimy następujące możliwości:

Firefox 62 - co w nowym wydaniu popularnej przeglądarki?

Po zaznaczeniu wybranych wystarczy zamknąć zakładkę i gotowe - choć dla pewności lepiej ponownie uruchomić przeglądarkę. Za skrypty szpiegujące uznawane są między innymi te, które mają na celu ukierunkowanie reklam. Uwaga - na niektórych witrynach pewne obszary mogą być niewyświetlane. Oznacza to, że mogłyby w ten czy inny sposób umożliwiać śledzenie użytkownika. Jeśli więc strony będą wyglądać inaczej, niż je zapamiętaliście, to właśnie tego przyczyna. Jeśli ochrona przed śledzeniem jest włączona, a chcemy odblokować wzmiankowane elementy, wystarczy kliknąć na menu przy adresie, gdzie pod opcją wyłączenie śledzenia pokaże się przycisk, którego naciśnięcie pozwoli na dodanie danej witryny do wyjątków.

Kolejna nowość, jaką oferuje Firefox 62 to wprowadzenie wsparcia dla VariableFonts, co ma umożliwić tworzenie estetycznych typografii w witrynach. Jak zwykle Nie zabrakło szeregu zmian technicznych, które mają wpłynąć zarówno na szybkość pracy przeglądarki, jak i pomóc deweloperom w tworzeniu witryn oraz dodatków do Firefoxa. W tym celu używane są m.in. Parallel-Off-Main-Thread Painting, CSS Shapes, pojawił nowy inspektor stron oraz poprawki a API.

Wersję polską przeglądarki Firefox 62 można pobrać z naszego serwisu:

- kliknij tutaj, aby pobrać Firefox 62 dla Windows 32-bit

- kliknij tutaj, aby pobrać Firefox 62 dla Windows 64-bit