Firefox 7 Beta wydany. Jest mniej "pamięciożerny" i szybszy

Mozilla udostępniła wersję Beta Firefoksa 7. Jej twórcy skupili się przede wszystkim na ulepszeniu systemu zarządzania pamięcią.


Firefox 7 Beta to przede wszystkim pozytywne zmiany w zarządzaniu pamięcią

Polecamy:

Do pobrania:

Wersja Beta jednej z najpopularniejszych przeglądarek na rynku została wydana w trzech wersjach dla komputerów (Windows, Linux, Mac OS) oraz w wersji mobilnej przeznaczonej do współpracy z "androidowymi" smartfonami.

Zmiany w Firefoksie dla Windows, Linux, Mac OS

Najważniejsza zmiana jaka zaszła w przeglądarce to ulepszenie systemu zarządzania pamięcią, dzięki czemu, jak przekonuje Mozilla, zużywa ona średnio o 20-30% mniej RAM-u niż jej wcześniejsze wydania. Co więcej, w niektórych przypadkach redukcja zużycia pamięci ma sięgać nawet 50%.

Zobacz również:

  • Mozilla Firefox w Microsoft Store. Wreszcie
  • Przeglądarki internetowe - popularność na świecie [październik 2021]

"Odchudzenie" liska było możliwe dzięki dwumiesięcznemu projektowi o nazwie "MemShrink". Został on stworzony właśnie z myślą o obniżeniu konsumpcji pamięci przez Firefoksa oraz wyeliminowaniu "wycieków pamięci", które powodowały błędy mogące z czasem obniżyć wydajność przeglądarki a nawet powodować jej zawieszanie lub blokowanie.

Zdaniem Nicholasa Nethercote, inżyniera pracującego nad projektem, pozytywne zmiany w zarządzaniu pamięcią przełożyły się również na poprawę szybkości przeglądarki.

Z pozostałych nowości warto też wspomnieć o szybszym renderowaniu animacji bazujących na HTML5 Canvas, ulepszeniu obsługi styli CSS3 i modułu Sync oraz dodatku o nazwie Telemetry, który pozwala Mozilli zbierać dane na temat wydajności przeglądarki.

Zmiany w mobilnym Firefoksie dla Androida

Wersja mobilna przeglądarki również doczekała się poprawek z zakresu zarządzania pamięcią i synchronizacji. Ponadto oferuje takie zmiany jak możliwość kopiowania tekstów z mobilnych stron internetowych oraz odtworzenia poprzedniej sesji (przywraca historię oraz uruchomione zakładki). Warto też dodać, że użytkownik może również liczyć na to, że Firefox sam wykryje ustawienia języka na jego smartfonie lub pozwoli mu na wybór pomiędzy 10 różnymi językowymi wariantami.

Zgodnie z najnowszym cyklem wydawniczym Mozilli, stabilna wersja przeglądarki Firefox 7 powinna się pojawić 27 września.

Jej wersję Beta możecie natomiast pobrać pod tymi adresami:

Firefox 7 Beta w wersji Mac, Windows i Linux

Firefox 7 Beta dla Androida