Firefox 72 - bez rewolucji, z naciskiem na prywatność

Nowa, stabilna edycja przeglądarki Firefox, nie wnosi tak dużych zmian jak wersja 71, ale jest kilka nowości wartych odnotowania.

Mozilla ogłosiła realizację 72. wersji Firefox wczoraj w nocy. Co się zmienia? Widocznie - nic. Jednak w warstwie technicznej pojawiają nowe elementy i rozwiązania, jak domyślnie włączone blokowanie czytnika odcisków palców (dedykowane oczywiście posiadaczom mobilnej wersji przeglądarki), usunięcie zezwoleń na wyskakujące okienka powiadomień, a także wprowadzenie wyświetlania obrazu w obrazie dla systemów Linux oraz macOS. Wzmocnieniu ulegają również mechanizmy ochrony użytkownika przed śledzeniem, czyli Enhanced Tracking Protection (ETP). Usunięto natomiast blokowanie grafik na niektórych stronach - jak uzasadnia to producent, funkcja ta była rzadko używana przez użytkowników i nie podobała się im. Wpływała także na ogólną szybkość pracy Firefoxa.

Jak zainstalować nową wersję? Jeśli używasz przeglądarki Firefox w edycji 71 lub wcześniejsze, po prostu kliknij na zakładkę Pomoc, a następnie O programie - aktualizacja zacznie pobierać się automatycznie. Jej wielkość to niecałe 50 MB, a po instalacji należy wykonać restart Firefoxa.