Firefox 84 - Mozilla ostatecznie pożegna się z flashem

Jak podaje Fundacja Mozilla, edycja Firefoxa z numerem 84 będzie ostatnią obsługującą technologię flash. A warto przypomnieć, że samo Adobe deklaruje jej koniec jeszcze w tym roku.

Stworzona przez Adobe technologia Flash królowała niegdyś w internecie, ale lata świetności ma za sobą. Przyczyniły się do tego m.in. liczne luki oraz podatności, które wykrywano w kolejnych wydaniach Flash Playera. Od edycji Firefox 84 technologia ta przestanie być całkowicie wspierana przez przeglądarkę Mozilli - dzisiaj poinformował o tym świat Sören Hentzschel, jeden z inżynierów pracujących nad jej rozwojem. Warto przypomnieć, że już od edycji 69 (a mamy obecnie 76) jest ona domyślnie wyłączona. A edycja 84 ma ukazać się w grudniu b.r. Jeszcze wcześniej wsparcie dla nich zostanie wycofane z edycji nightly - ma to nastąpić w październiku 2020 roku.

Firefox 84 - Mozilla ostatecznie pożegna się z flashem

Używanie technologii flash odbywa się obecnie za pośrednictwem wtyczki NPAPI. Była ona ważna dla technologii webowych dawno temu, a obecnie została zastąpiona przez inne, natywne rozwiązania używane w przeglądarkach takich, jak Chrome czy Firefox. Brak NPAPI wiąże się z eliminacją luk bezpieczeństwa i podatności na ataki, którymi cechuje Flash. Samo Adobe w 2017 roku zapowiedziało, że zakończy rozwój flasha do końca 2020 roku. Nie pomogła petycja online, podpisana przez tysiące użytkowników i deweloperów - producent nie zmienił swoich planów.

Koniec flasha to koniec pewnej epoki - technologię wykorzystywały niegdyś wszystkie witryny internetowe, powstało w niej wiele świetnych gier oraz aplikacji.