Firefox 94 - więcej kolorów, poprawki wydajności

Mozilla opublikowała 94. edycję swojej sztandarowej przeglądarki. Sprawdzamy, jakie nowości otrzymują użytkownicy.

Firefox regularnie daje użytkownikom nowe funkcje i rozwiązania. W wydaniu 94 największą wizualnie nowością jest Colorways - Kolorystyka. Przez ograniczony czas można korzystać z nowych motywów, które dodadzą przeglądarce nowych barw. Mamy tu zarówno szare i ciemne, jak i soczyste kolory, dzięki czemu możesz dopasować motyw do nastroju lub sytuacji (ciemny lepiej pasuje wieczorem i w nocy). Aby skorzystać z nowych motywów, wejdź do zakładki Narzędzia, a tam Dodatki i motywy.

Na tym oczywiście nie koniec. Osoby używające wielu zakładek naraz mogą wpisać w pasku adresu about:unloads, aby zwolnić zasoby systemowe bez zamykania otwartych kart. Przy zasobach zostając - pojawiło się rozszerzenie Firefox Multi-Account Containers. Zawiera kontenery dla osób korzystających z Mozilla VPN - można wybrać manualnie serwer dla każdego z kontenerów. Ponadto teraz można pobierać i instalować aktualizacje przeglądarki w tle, bez przerywania przeglądania sieci i korzystania ze stron internetowych.

Zobacz również:

  • Mozilla Firefox w Microsoft Store. Wreszcie
  • Sweter Sapera od Microsoftu. Kupisz?
  • Przeglądarki internetowe - popularność na świecie [październik 2021]
Firefox 94 - więcej kolorów, poprawki wydajności

Foto: H Tur/PC World

Nie mogło zabraknąć poprawek związanych z bezpieczeństwem. W celu ochrony użytkowników przeglądarki Firefox przed atakami typu Spectre wprowadzony zostaje odświeżony mechanizm izolacji stron (Site Isolation), który zadebiutował w maju b.r. Ponadto wprowadzono wiele usprawnień, mających na celu zwiększenie wydajności - m.in. nastąpiła optymalizacja wykorzystania zasobów procesora. Nie zabrakło także poprawek bugów - ich lista jest spora, a zmiany mają być odczuwalne podczas codziennego użytkowania.

Źródło: Firefox