Firefox, Chrome, Opera, Safari, IE - skąd się wzięły nazwy popularnych przeglądarek?

Przeglądarki internetowe …. Każdy z nas ma swoją ulubioną, używamy ich codziennie. Są najważniejszymi aplikacjami zaraz po systemie operacyjnym. Ale czy wiecie, skąd wzięły się tak enigmatyczne nazwy jak Firefox, Chrome czy Opera?

Przeglądarki internetowe

Martin Beeby z koncernu Microsoft podzielił się swoimi przemyśleniami na temat tego, skąd pochodzą nazwy popularnych przeglądarek.

1. Internet Explorer

Nazwa Internet Explorer została wybrana w 1995 roku dlatego, że kojarzy się ze swobodą i możliwościami, jakie daje nam internet. Pasowała też do ówczesnego hasła Microsoftu (Where do you want to go today?)

2. Firefox

Firefox miał nazywać się Phoenix (nawiązujący do mitycznego ptaka odradzającego się z popiołów), ale na rynku była już zarejestrowana firma Phoenix Technologies. Dokonano więc zmiany na Firebird, ale ta nazwa również mogła wywoływać prawne problemy (projekt open source o tej nazwie) . Ostatecznie postawiono więc na Firefox.

3. Chrome

Chrome miał kojarzyć się z szybkimi autami, których fanem jest jeden z twórców tej przeglądarki. Była to tylko wstępna nazwa, która przed premiera miał się zmienić, ale ostatecznie nie dokonano zmian. Chrome miał odzwierciedlać szybki interfejs i szybkie działanie tej przeglądarki.

4. Opera

Twórcy norweskiej przeglądarki wybrali słowo Opera, gdyż słowo to jest rozpoznawalne na całym świecie i w niemal każdym dużym mieście znajduje się opera. Drugi powód wykorzystania nazwy Opera to chęć skojarzenia przeglądarki z wysoką jakością

5. Safari

Sprawa pochodzenia nazwy Safari jest enigmatyczna. Beeby twierdzi co prawda, że Safari ma coś wspólnego z zoologicznymi nazwami Apple (np. (Panther czy Snow Leopard), ale ostatecznie geneza nazwy Safari wciąż pozostaje tajemnicą.

Firefox, Chrome, Opera, Safari, IE - skąd się wzięły nazwy popularnych przeglądarek?

Przeglądarki internetowe

Ja używam wszystkich przeglądarek, ale najczęściej korzystam z Chrome i Opery.

A Wy jakiej przeglądarki używacie? I dlaczego właśnie ją lubicie najbardziej?