Firefox Developer Edition - czas wykorzystać możliwości 64 bitów!

Z okazji dziesiątych urodzin Firefoxa Mozilla zaprezentowała światu Firefox Developer Edition - pierwszą przeglądarkę z serii, która dedykowana jest systemom 64-bitowym.

O ile Chrome 64-bit czy Internet Explorer w tej edycji są już od dawna na rynku i korzystają z nich miliony użytkowników, o tyle Mozilla nie była w stanie zaprezentować podobnej alternatywy ze swojej strony. Developer Edition różni się od zwykłego wydania między innymi wbudowanymi narzędziami do tworzenia aplikacji webowych oraz samych stron. Pierwsze wydanie 64-bit na Windows daje większe możliwości programistom, których nie ogranicza teraz 3,75 GB RAM. Jako przykład Mozilla podaje możliwość uruchamiania w przeglądarce gier używających silnika Unreal Engine - "dla większych aplikacji tego typu obsługa systemu 64-bitowego to być albo nie być".

Firefox Developer Edition - czas wykorzystać możliwości 64 bitów!

Demo silnika Unreal na 64-bitowym wydaniu Developer Edition (foto: Mozilla)

Oprócz wykorzystania większych zasobów pamięci RAM, wersja 64-bitowa obsługuje szybciej i sprawniej kod JavaScript, pozwala także na instrukcje niedostępne przy 32-bitach. W jednym z testów aplikacji używającej JavaScript jej działanie było lepsze od 8-17% w stosunku do używania na 32-bitach. Wersja Developer Edition podpisana jest numerem 38, a jako że niedawno zadebiutował Firefox 36, do stabilnego wydania 38 pozostało jeszcze kilka długich tygodni. Opisywane tu wydanie specjalne dostępne jest na stronie Mozilli. Producent zaleca przed instalacją usunięcie z systemu używanej aktualnie edycji - profil można zachować.