Firefox Marketplace dla systemu Firefox OS otwarty

Mozilla udostępniła właścicielom smartfonów z Androidem możliwość zapoznania się ze sklepem Firefox Marketplace. Oferuje on aplikacje dla mobilnego systemu operacyjnego Firefox OS.


Firefox Marketplace stanowiący uzupełnienie dla tworzonego przez Mozillę systemu Firefox OS został właśnie udostępniony dla osób korzystających z przeglądarki Android Firefox Beta. Jest to jego wczesna wersja rozwojowa oferująca obecnie kilka aplikacji, gier i narzędzi.

W porównaniu do zdjęć, które wyciekły we wrześniu, konstrukcja sklepu nie zmieniła się:

Firefox Marketplace

Firefox Marketplace

W dalszym ciągu dominują w nim darmowe pozycje, co jednak z czasem może się zmienić.

Firefox OS - przypomnienie

Firefox OS to pierwszy mobilny system Mozilli będący efektem prac w ramach projektu open-source Boot 2 Gecko. Bazuje on na jądrze linuksa oraz aplikacjach HTML5, które mają dostęp do podstawowych funkcji telefonów wcześniej zarezerwowanych dla standardowych aplikacji.

Mozilla przekonuje, że jej system będzie w stanie zapewnić szybką pracę z aplikacjami (porównywalnymi z tymi z systemu Android) na słabych telefonach. Pod tym względem mają one oferować lepszą wydajność od "androidowych" smartfonów średniej klasy.

Więcej interesujących informacji na temat systemu Firefox OS znajdziecie tutaj.

Kiedy premiera?

Urządzenia z mobilnym systemem Mozilli mają zadebiutować na początku przyszłego roku. Najprawdopodobniej pojawią się one najpierw na rynku brazylijskim. Pierwsze smartfony z Firefox OS zapowiedział już jeden z największych chińskich koncernów telekomunikacyjnych, ZTE.