Firefox OS: pierwsze smartfony wyprodukują Alcatel i ZTE

Fundacja Mozilla poinformowała, że firmami, które wyprodukują pierwsze smartfony korzystające z jej mobilnego systemu operacyjnego Firefox OS, będą Alcatel i ZTE.


Pierwszy mobilny system Mozilli - Firefox OS - to efekt prac w ramach projektu open-source Boot 2 Gecko. Bazuje on jądrze linuksa i ma zapewniać aplikacjom HTML5 dostęp do podstawowych funkcji telefonów, które wcześniej były zarezerwowane dla standardowych aplikacji.

Na targach MWC 2012 Mozilla poinformowała, że pierwszym operatorem, w ofercie którego pojawią się smartfony z systemem Firefox OS będzie brazylijski Vivo. Obecnie wiadomo już natomiast, że zagości on w ofertach kolejnych operatorów: Deutsche Telekom, Etisalat, Smart, Sprint, Telecom Italia, Telefónica i Telenor.

Kto wyprodukuje sprzęt?

Z informacji jakie pojawiły się na oficjalnym blogu Mozilli wynika, że pierwsze urządzenia korzystające z systemu Firefox OS wyprodukują firmy Alcatel i ZTE. Póki co niewiele wiadomo na temat ich specyfikacji poza tym, że będą one korzystały z platformy Qualcomm Incorporated.

Kiedy?

Pierwsze "liskowe" smartfony pojawią się na początku przyszłego roku w Brazylii.

__________________

Interesujący projekt. Czy ma jednak szansę zdobyć przychylność konsumentów?