Firefox OS: poznaj minimalne wymagania dla "liskowych" smartfonów

Mozilla przedstawiła minimalne wymagania dla smartfonów, które miałyby pracować pod kontrolą systemu Firefox OS.

Firefox OS, czyli mobilny system Mozilli, powstaje w ramach projektu open-source Boot 2 Gecko, bazuje na jądrze Linuksa i korzysta z opierających się na technologii HTML5 aplikacji. Podczas zakończonych kilka dni temu targów MWC mieliśmy okazję zobaczyć pierwsze smartfony pracujące pod jego kontrolą - modele Alcatel One Touch Fire i ZTE Open:

Dowiedzieliśmy się również, że Firefox OS mocno zainteresował firmę Sony, która zapowiedziała pierwsze "liskowe" smartfony na przyszły rok, natomiast swoje poważne zainteresowanie nowym systemem potwierdziła nieco później udostępniając jego eksperymentalną wersję dla modelu Xperia E. Ma ona przybliżyć deweloperom aplikacji nową platformę, co pozwoliłoby w przyszłości stworzyć dla niej odpowiednio szerokie programowe zaplecze.

Jak już od dawna było wiadomo, Firefox OS przeznaczony jest dla najtańszych smartfonów. Mozilla poinformowała też niedawno, jakie minimalne wymagania sprzętowe powinien spełnić smartfon, aby móc uzyskać certyfikat "Powered by Firefox OS":

- jednordzeniowy procesor 800 MHz

- 256 MB pamięci RAM

- wyświetlacz o rozdzielczości QVGA

Ponadto urządzenie takie musi mieć zainstalowaną przeglądarkę Firefox oraz aplikację pozwalającą na dostęp do sklepu Firefox Marketplace.

Na koniec warto dodać, że Polska będzie jednym z pierwszych krajów, w których pojawią się "liskowe" smartfony. Wedle zapewnień Deutsche Telekommodel Alcatel One Touch Fire pojawi się w ofercie T-Mobile już latem.