Firefox OS w eksperymentalnej wersji wydany na smartfon Xperia E

Firma Sony mocno zainteresowana jest systemem Firefox OS, co potwierdziła zapowiedzią stworzenia korzystających z niego smartfonów. Obecnie zdecydowała się na kolejny krok mający skutkować zapewnieniem platformie Mozilli bogatej bazy aplikacji.

Podczas zakończonych właśnie targów MWC w Barcelonie firmy Acer i ZTE przedstawiły zwiedzającym pierwsze smartfony pracujące w oparciu o system Firefox OS. Dowiedzieliśmy się również, że platformą Mozilli zainteresowana jest poważnie firma Sony, która zmierza w przyszłym roku wprowadzić na rynek pierwsze smartfony z mobilnym "liskiem".

Oczywiście sam system nie odniesie sukcesu bez wsparcia ze strony szerokiej bazy dostępnych aplikacji. Japoński producent doskonale zdaje sobie z tego sprawę, co potwierdził udostępniając właśnie eksperymentalną wersję Firefoksa OS przeznaczoną dla smartfona Xperia E. Dlaczego wybrany został właśnie ten niebędący demonem wydajności model? Dlatego, że system Mozilli przeznaczony jest na rynek najsłabszych smartfonów, o czym możecie przekonać się zapoznając ze specyfikacją modelu ZTE Open:

- procesor Qualcomm MSM7225A

- 256 MB pamięci RAM

- 512 MB pamięci wewnętrznej

- slot kart microSD

- 3,5-calowy ekran HVGA

- Wi-Fi, Bluetooth, GPS

- złacze micro-USB.

- radio FM

- 3,2-megapikselowy aparat fotograficzny

- bateria o pojemności 1200 mAh

Eksperymentalna platforma nie nadaje się do codziennego użytkowania, gdyż jest niestabilna oraz pozbawiona wielu funkcjonalności. Ma ona jednak jedynie za zadanie zachęcić i umożliwić deweloperów aplikacji zapoznanie się z jej możliwościami. Na Sony Developer Blog mogą oni dodatkowo znaleźć dokładną instrukcję instalacji oraz szereg informacji na temat architektury Firefoksa OS i tego, jak tworzyć dla niej aplikacje.


Zobacz również