Firefox będzie korzystać z karty graficznej komputera do płynniejszego renderowania stron

Do tej pory za kwestię renderowania stron internetowych w przeglądarce odpowiadał głównie procesor. To ma zmienić jedna z przyszłych wersji Firefoksa, w której zdecydowano się na skorzystanie z mocy obliczeniowej karty graficznej. Pozytywny wpływ takiej zmiany będzie widoczny gołym okiem.

Firefox Nightly. Fot. Mozilla

W wersjach testowych Firefoksa (Nightly) aktywowano już komponent o nazwie WebRender, która korzysta z karty graficznej do renderowania stron internetowych. Domyślnie rozwiązanie działa pod kontrolą systemu Windows 10, przy wykorzystaniu karty graficznej marki nVidia. Oczywiście istnieje możliwość aktywacji WebRendera w innej konfiguracji, ale na razie nie jest to możliwe w środowisku Androida.

WebRender znacznie zwiększa płynność renderowania stron, co widać na poniższym materiale wideo. Bez większego problemu możemy liczyć na osiągnięcie poziomu 60 klatek na sekundę. Mozilla planuje wdrożyć rozwiązanie do wersji beta począwszy od Firefoksa 64. Przypuszczalnie technologia stanie się powszechnie dostępna dopiero w przyszłym roku. Na razie trwają intensywne testy w środowisku deweloperskim.

Zobacz również:

  • Firefox 115 to ostatnia wersja, która zadziała na Windows 7 i 8

W Firefoksie Nightly WebRender jest domyślnie włączony, zatem posiadacze tej wersji śmiało mogą się zapoznać z jej działaniem. Oczywiście warto pamiętać, że na obecnym etapie mogą zdarzyć się jeszcze błędy i niedociągnięcia. Obecnie stabilna wersja Firefoksa nosi numer 62.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: