Firefox będzie podpowiadać jakie dodatki do przeglądarki warto zainstalować

Już wkrótce przeglądarka internetowa Firefox będzie automatycznie podpowiadać użytkownikowi dodatki, które ten powinien zainstalować. To zasługa nowej funkcji, jaką obecnie sprawdza w działaniu Mozilla Foundation w wydaniu testowym aplikacji.

Firefox Nightly

Serwis Bleeping Computer zwraca uwagę na obecność tzw. CFR, czyli funkcji o nazwie Contextual Feature Recommender. Co ciekawe, sugestie dotyczące dodatków będą sugerowane w zależności od stron internetowych jakie odwiedza użytkownik. Rozwiązanie testowane obecnie w edycjach Firefox Nightly zostanie przypuszczalnie wbudowane w przeglądarkę Firefox o numerze 63.

Jeśli użytkownik odwiedzi stronę, dla której Firefox ma rekomendowany dodatek, na prawo od paska adresu pojawi się guzik Recommendation (przypuszczalnie w lokalnej wersji będzie mieć inną nazwę). Kiedy użytkownik go naciśnie pod spodem wysunie się panel z informacją o sugerowanym dodatku wraz z opcją instalacji. Jeśli nie zareagujemy na guzik, po 5 sekundach zostanie on zminimalizowany na pasku, ale pozostanie nadal widoczny.

Zobacz również:

  • Przeglądarki internetowe - popularność w Polsce i na świecie [listopad 2022]
  • Opera wprowadza serwis VPN w wersji premium. Czy warto się skusić?
Firefox będzie podpowiadać jakie dodatki do przeglądarki warto zainstalować

Rekomendowane dodatki w Firefoksie

Na razie zauważono jedynie rekomendowany dodatek po odwiedzeniu sklepu internetowego Amazon, jednak podejrzewa się, że podobne sugestie mogą pojawić się również na stronach Facebooka, YouTube’a czy serwisu Reddit. Chętni do przetestowania nowego rozwiązania muszą pobrać wersję testową Firefoksa lub wykazać się cierpliwością w oczekiwaniu na edycję finalną z numerem 63.

Jak uruchomić CFR w Firefox Nightly?

Pierwsza grupa użytkowników po uruchomieniu Firefoksa Nightly powinna wpisać w pasku adresu about:config i zaakceptować komunikat o ryzyku. Następnie w wyszukiwarce panelu ustawień przeglądarki wpisujemy frazę browser.newtabpage.activity-stream.asrouterExperimentEnabled i klikamy ją podwójnie na liście wyników. W ten sposób ustawiamy ją na wartość true i funkcja zostanie włączona.