Firefox bez wsparcia dla Windows XP i Vista

Użytkownicy Windows XP korzystający z przeglądarki Firefox muszą się liczyć z tym, że za kilka miesięcy staną się łatwiejszym celem dla cyberprzestępców.


Firefox nie będzie wspierał systemów Windows XP i Vista

Przeglądarka Firefox jako jedna z nielicznych wciąż oferuje wsparcie dla systemu Windows XP. Dzisiaj mamy już jednak oficjalną zapowiedź Mozilli, że wsparcie dla XP i Visty zakończone zostanie w 2017 roku. Najprawdopodobniej będzie to miało miejsce we wrześniu.

Firefox 52 - ostatnia w pełni wspierająca wersja

Mozilla przyznaje, że ostatnią oferującą pełne wsparcie wersją jej przeglądarki będzie Firefox 52. Kolejne wersje do czasu pełnego wygaśnięcia usługi wsparcia będą oferowały tylko poprawki bezpieczeństwa. Oznacza to, że użytkownicy Windows XP i Visty będą musieli zapomnieć o nowych funkcjach.

Zobacz również:

  • Aplikacje do kontroli rodzicielskiej na Androida - którą warto wybrać?
  • Firefox 115 to ostatnia wersja, która zadziała na Windows 7 i 8
  • Mozilla przeprasza użytkowników Firefoxa. Za co?

Czy to ważne?

Tak. Jeżeli bowiem korzystasz z systemów Windows XP lub Vista oraz przeglądarki Firefox po zakończeniu wsparcia nie będziesz otrzymywał już żadnych poprawek bezpieczeństwa. To zaś oznacza, że staniesz się znacznie łatwiejszym celem dla różnego rodzaju cyberprzestępców stwarzając dodatkowo zagrożenie dla innych internautów.

Co robić?

Nie przejmować się tym (czego nie polecam), zmienić system, lub wybrać przeglądarkę, która wsparcie dla XP i Visty wciąż będzie oferowała (pamiętaj jednak, że Chrome i IE już teraz nie oferują wsparcia).

Windows XP wciąż jest popularny

Na koniec warto dodać, że problemem związanym z brakiem wsparcia dotkniętych zostanie wiele milionów komputerów. Wg firm analitycznych Windows XP wciąż ma bowiem ok. 10% udziału w rynku.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: