Firefox dla Androida z funkcją "Nie śledź"

Mozilla wprowadza ochronę prywatności "Nie śledź" (ang. Do Not Track) do przeglądarki internetowej Firefox dla systemu Android. Wersja beta trafiła wczoraj do sklepu Android Market.

Funkcja "Nie śledź" po raz pierwszy pojawiła się w wydaniu Firefox 4 Beta 11. Wspólna inicjatywa Mozilli i W3C pozwala użytkownikom poinformować strony internetowe i reklamodawców o tym, że nie chcą być przez nie śledzeni. Dystrybutorzy reklam opierają się na wcześniej odwiedzonych przez nas stronach, aby dopasować właściwe linki lub bannery.

Nowa ochrona prywatności dodaje do nagłówków HTTP frazę "DNT: 1", która przesyła stronie internetowej wiadomość, że użytkownik nie chce być śledzony. Takie rozwiązanie zostało docenione przez W3C, ale także wyśmiane przez menedżera zespołu Internet Explorera 9, Deana Hachamovitcha, który stwierdził, że użytkownik Firefoksa może krzyczeć do strony: "Hej, nie śledź mnie!", ale wyłącznie od niej zależy, czy będzie honorować taką prośbę.

Zobacz również:

  • Używasz Firefoxa? Już możesz go zaktualizować
  • Jak sprawdzić, czy Twoje hasło zostało skradzione?
  • 6 sposobów na to, jak zniknąć z internetu

Użytkownicy Androida mogą już wypróbować nową funkcję, pobierając najnowszą betę Firefoksa w Markecie. Na "Do Not Track" jakiś czas poczekają użytkownicy iPhone i innych smartfonów "nieandroidowych". Apple wydało niedawno swój odpowiednik tej funkcji w przeglądarce internetowej Safari.